Duraković zatražio od OSCE-a pokretanje Moskovskog mehanizma

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković uputio je zvanični zahtjev Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini, kao i ambasadama više država učesnica OSCE-a, tražeći da jedna ili više država pokrenu Moskovski mehanizam zbog, kako je naveo, sistemskih kršenja ljudskih prava Bošnjaka u entitetu RS.

Cilj zahtjeva je formiranje nezavisne međunarodne komisije koja bi istražila dugogodišnje i kontinuirane oblike diskriminacije s kojima se suočavaju Bošnjaci, posebno povratnici. Duraković je naveo da se diskriminacija ogleda u uskraćivanju prava na obrazovanje na bosanskom jeziku, izrazito neravnomjernoj budžetskoj raspodjeli, minimalnoj zastupljenosti Bošnjaka u javnim institucijama i zapošljavanju, te u neprocesuiranju zločina iz mržnje i govora mržnje.

U zahtjevu se takođe ističe institucionalna tolerancija, pa i podrška glorifikaciji ratnih zločinaca i negiranju sudski utvrđenih činjenica. Posebno je naglašeno da nastavak obilježavanja 9. januara, uprkos obavezujućim odlukama najviših sudskih instanci koje su taj datum proglasile diskriminatornim, predstavlja simbol institucionalnog zanemarivanja prava Bošnjaka u RS-u.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kao dodatni alarm, Duraković je naveo nedavni incident ispred Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, gdje su, prema njegovim riječima, zabilježeni elementi etničke provokacije, govora mržnje i zastrašivanja, što smatra direktnim napadom na dostojanstvo žrtava genocida, kao i na sigurnost zaposlenih i posjetilaca Memorijalnog centra.

Duraković je poručio da su sva domaća pravna i institucionalna sredstva iscrpljena, te da je izostanak efikasne reakcije nadležnih organa doveo do normalizacije diskriminacije i atmosfere nekažnjivosti.

Podsjetio je da Moskovski mehanizam OSCE-a omogućava državama učesnicama da, čak i bez saglasnosti vlasti države ili entiteta na koji se odnosi, formiraju nezavisnu ekspertsku misiju radi istrage ozbiljnih kršenja ljudskih prava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Ljudska prava nisu unutrašnje pitanje, već međunarodna obaveza. Kada institucije ne štite jednakost svojih građana, međunarodna zajednica ima i pravo i odgovornost da reaguje“, poručio je Duraković.

Očekuje se da Misija OSCE-a u BiH, u skladu sa svojim mandatom, proslijedi zahtjev svim državama učesnicama OSCE-a koje imaju diplomatska predstavništva u Bosni i Hercegovini, kako bi se otvorila rasprava o mogućem aktiviranju Moskovskog mehanizma.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije