Istraživači su otkrili da osobe s višim razinama karboksilnih kiselina, tvari koje su prirodni dio sebuma na koži, privlače komarce znatno više od drugih. Riječ je o masnim kiselinama koje utječu na miris tijela, a njihova količina ovisi o svakome od nas.
Eksperiment s najlonskim čarapama potvrdio sumnje
U neobičnom eksperimentu 64 dobrovoljca nosila su najlonske čarape na podlaktici šest sati dnevno kako bi na njih prenijeli vlastiti miris. Čarape su potom stavljene u komoru s komarcima vrste Aedes aegypti. Rezultat? Komarci su uvijek birali jedne te iste osobe, i to u tolikom broju da su neki ispitanici bili i 100 puta privlačniji od drugih.
Istraživanje je pokazalo da upravo te osobe koje neodoljivo privlače komarce proizvode više karboksilnih kiselina. Čak i genetski modificirani komarci, koji su izgubili osjetljivost na te kiseline, više nisu pokazivali jasne preferencije.
Znanstvenici vjeruju da bi ovo otkriće moglo pomoći u razvoju učinkovitijih sredstava protiv komaraca. Umjesto da samo prikrivaju miris, novi pripravci protiv komaraca mogli bi smanjivati proizvodnju tvari koje nas čine posebno privlačnima i tako pružiti dugotrajniju zaštitu.