Zvizdić: Otvoreno više desetina hiljada radnih mjesta u posljednjih 20 mjeseci!

U osnovi toga je  opredjeljenje za provođenje fundamentanih ekonomskih reformi i ukupnu modernizaciju BiH u cilju postizanja ključnog cilja, a to je evrospka, ekonomski i politički i socijalno  stabilna i prosperitetna država.

U svom obraćanju invetitorima iz zemlje i inostranstva na SBF-u, Zvizdić je podvukao da se u proteklom periodu aktivno radilo na poćanju fisklane odgovornosti, jačnju fisklane discipline i boljoj strukturi javnih rashoda, na unapređenju radno-pravnog zakonodavstva i ukupnog poslovnog ambijent  i povećanju konkurentnosti naše ekonomije, što je dovelo do povećanja svih vitalnih ekonomskih parametara.

–  GDP BiH raste u posljednje dvije godine po stopi od tri posto, a bilježi se i rast industrijske  proizvodnje, kao i izvoza, uz smanjenje trgoviskog  deficita. Razlog tome je činjenca da su proizvodi naših industrija, kao što su namještaj, prehrambena , metalska,  autoinsdustrije, tekstilna, namjenska,  postali regionalno, pa i globalno prepoznatljivi i što je najvažnije konkurentni . U posljednjih 20 mjeseci otvoreno je više desetina hiljada novh  radnih mjesta i to dominantno u realnom sektoru  – naveo je Zvizdić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U proteklih godinu dana, po Zvizdićevim riječima, BiH je  napravila  značajan progres i u procesu euroatlantskih integracija.

– Prihvaćena je aplikacija Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji, u toku je priprema odgovora na Upitnik EK kao jedne od najzahtjevnijih faza evropskih integracija poslije koje očekujemo dodjelu kandidatskog statusa koji će značajno unaprijediti odnos između BiH i EU, omogućiti nam pristup novim fondovima i novim investicijama, kao i usklađivanje sa pravnom stečevinom i ekonomskim standardima EU, što će voditi ka daljnjem ekonomskom razvoju i jačanju vladavine prava.

Ovom prilikom želim posebno istaći pozitivan angažman predstavnika Bosne i Hercegovine u procesima jačanja regionalne saradnje i unapređenja  pratnerskih odnosa sa zemljama regiona, sa posebnim fokusom na daljnji razvoj procesa povjerenja sa našim prvim susjedima- rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na panelima SBF, kako je dodao, bit će prezentirni domaći potencijali i 200 razvojnih projekta iz oblasti energije, poljoprivrede, transporta,  turizma.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije