Optužnica je potvrđen azbog više krivičnih djela, među kojima su ogranizovani kriminal, pranje novca, zloupotreba položaja, primanje nagrade i drugih oblika koristi i tako dalje.
Optužnica je potvrđenai protiv dekana Visoke međunarodne škole Cazin Senada Haurdića i Refika Ćatića, kao i Snežane Kočić kao referenta studentske službe potvrđena je optužnica za krivično djelo “Organizovani kriminal” u vezi sa krivičnim djelom “Krivotvorenje službene isprave”.
Potvrđenom optužnicom obuhvaćena i Visoka međunarodna škola Cazin zbog krivičnog djela “Krivotvorenje službene isprave” i krivičnog djela “Pranje novca”.
Optuženoj grupi za organizovani kriminal kojom su rukovodili Admir Hadžipašić i Goran Lalović se stavlja na teret (sve u stepenu osnovane sumnje u daljem tekstu) da su u vremenskom periodu od 2016. godine do kraja 2019. godine kroz organizovano kriminalno djelovanje u kojem su učestvovali i dekani Visoke međunarodne škole Cazin Senad Haurdić i Refik Ćatić, kao i referent studentske službe Snežana Kočić, a sve kroz rad i djelovanje Visoke međunarodne škole Cazin, omogućili velikom broju lica širom Bosne i Hercegovine, da bez prisustvovanja nastavi, bez polaganja ispita i kroz retroaktivno i fiktivno prikazivanje studija steknu diplome različitih akademskih zvanja.
Grupa je djelovala na način da su se Admir Hadžipašić ili Goran Lalović prethodno sastajali sa većim brojem lica iz Bosne i Hercegovine i to u kafićima, na benzinskim pumpama, pa čak i u teretanama i od istih su uzimali novac na ruke ili tim licima nalagali da novac uplate na bankovni račun Visoke međunarodne škole Cazin, poslije čega su naređivali ostalim članovima grupe da izrađuju lažnu dokumentaciju ( prijave za upis, prijave za ispite, zapisnike i slično) temeljem čega su se u konačnici izrađivale lažne fakultetske diplome.
Na ovakav način organizovana kriminalna grupa je izdala direktno 67 fakultetskih diploma, odnosno kroz krivično djelo “Pranje novca” ukupno 148 lažnih fakultetskih diploma, javlja Klix.