Iz Banjaluke ispraćena pješadijska jedinica Oružanih snaga BiH u Avganistan

 Na svečanosti kojoj su prisustvovale i porodice vojnika koji odlaze u Avganistan, predstavnici Oružanih snaga BiH i Ministarstva odbrane BiH poželjeli su im sreću.

 

U Avganistan putuje 45 pripadnika Oružanih snaga BiH od čega su četiri žene, a ova jedinica zamijeniće drugu grupu iz Bosne i Hercegovine koja je u Avganistanu provela proteklih šest mjeseci.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

“Jako je bitno i značajno da iskustva koja imamo u BiH prenesemo i doprinesemo očuvanju mira u Avganistanu”, rekao je novinarima Boris Jerinić, pomoćnik ministra odbrane BiH.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Načelnik Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH Anto Jelač objasnio je da se Oružane snage BiH u kontinuitetu pripremaju za misiju čuvanja mira u svijetu.

 

“Redovito sudjelujemo u zadaćama za koje Predsjedništvo donese odluku, za koje ima partnera i to zahtjeva situacija u svijetu”, rekao je Jelač.

 

On je objasnio da će zadatak ove jedinice u narednih šest mjeseci u Avganistanu biti čuvanje baze i pomoć onima koji borave u bazi i izlaze iz baze da bi pomagali i savjetovali avganistanske snage sigurnosti.

 

Selekcija za učešće u misiji “Odlučna podrška” bila je izuzetno rigorozna. Za ovu jedinicu prijavilo se 220 kandidata, a nakon provjera psihičkih i fizičkih sposobnosti, vještina i znanja ostalo ih je 45.

 

Inače, Oružane snage BiH u mirovnim misijama u svijetu učestvuju već 15 godina, a za to vrijeme nisu imali gubitaka, niti je bilo slučajeva ranjavanja. U operacijama podrške miru širom svijeta od Etiopije i Eritreje, preko Iraka i Avganistana, Konga i Malija, do sada je učestvovalo 1.020 pripadnika Oružanih snaga BiH, od čega 34 žene

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije