1. Mit: Dojenje je lako.
Bebe se rađaju sa refleksom da traže majčinu dojku. Međutim, mnoge majke trebaju praktičnu podršku u postavljanju bebe u položaj za dojenje i osiguravanju da se beba pravilno prihvatila za dojku. Za dojenje je potrebno vrijeme i praksa, kako za majke, tako i za bebe. Dojenje je takođe vremenski intenzivno, pa je majkama potreban prostor i podrška kod kuće i na poslu.
2. Mit: Uobičajeno je da dojenje boli – bolne bradavice su neizbježne.
Mnoge majke osjećaju nelagodu u prvih nekoliko dana nakon rođenja kada uče da doje. Ali uz odgovarajuću podršku pri postavljanju bebe za dojenje i osiguravanju da je beba pravilno prihvatila dojku, bolne bradavice se mogu izbjeći. Ako se majka suočava s izazovima dojenja kao što su bolne bradavice, podrška stručnjaka za dojenje ili ljekara može joj pomoći da savlada problem.
3. Mit: Trebali biste oprati bradavice prije dojenja.
Pranje bradavica prije dojenja nije neophodno. Kada se bebe rode, već su dobro upoznate sa mirisima i zvukovima svoje majke. Bradavice proizvode supstancu koju beba miriše i koja ima ‘dobre bakterije’ kojepomažu da se izgradi zdrav imuni sistem bebe.
4. Mit: Trebalo bi razdvojiti novorođenče i majku kako bi se majka odmorila.
Doktori, medicinske sestre i babice često ohrabruju praksu „koža na kožu“ odmah nakon rođenja. Dovođenje vaše bebe u direktan kontakt, tako da je njena koža na vašoj, veoma je važna praksa koja joj pomaže da pronađe i prihvati dojku. Ako ovo možete prakticirati u roku od jednog sata nakon rođenja, a zatim često nakon poroda, pomaže u uspostavljanju dojenja.
5. Mit: Trebali biste jesti samo nezačinjenu hranu dok dojite.
Kao i svi ostali, majke koje doje moraju imati balansiranu ishranu. Općenito, nema potrebe za mijenjanjem prehrambenih navika. Bebe su izložene prehrambenim preferencijama svojih majki od trenutka kada su u maternici. Ako majka primijeti da njena beba ima reakcije na određenu hranu koju jede, najbolje je da se konsultuje sa ljekarom.
6. Mit: Vježbanje će uticati na ukus vašeg mlijeka.
Vježbanje je zdravo i za dojilje. Nema dokaza da utiče na ukus vašeg mlijeka.
7. Mit: Nećete moći dojiti ako ne započnete odmah po porodu.
Lakše je započeti dojenje ako počnete u prvom satu nakon rođenja jer su refleksi bebe u to vrijeme vrlo jaki. Spremne su da nauče da se hrane na dojci. Ako ne dojite odmah nakon rođenja, učinite to što je prije moguće. Ako vam je potrebna pomoć pri stavljanju bebe na dojku, zatražite podršku od kvalifikovanog savjetnika za dojenje ili ljekara. Čest kontakt kože na kožu i primicanje bebe na dojku pomoći će da se dojenje nastavi.
8. Mit: Ne možete koristiti zamjene za majčino mlijeko ako želite dojiti.
Kako biste nastavili proizvodnju majčinog mlijeka, nastavite da nudite dojku svojoj bebi što je češće moguće.Ukoliko postoji opravdan razlog za uvođenje zamjene za majčino mlijeko, majke treba da se konsultuju sa stručnjacima za dojenje ili ljekarima kako bi im pomogli sa planom koji im najbolje odgovara za nastavak dojenja.
9. Mit: Mnoge majke ne mogu proizvesti dovoljno mlijeka.
Gotovo sve majke proizvode pravu količinu mlijeka za svoju bebu. Proizvodnja majčinog mlijeka uslovljena je pravilnim zahvatom dojke, učestalošću dojenja i koliko mlijeka beba isisa pri svakom hranjenju. Ženama je prilikom dojenja potrebna podrška. Podrška kao što su stalne smjernice za dojenje od zdravstvenih radnika, pomoć kod kuće i održavanje zdravlja kvalitetnom i zdravom ishranom.
10. Mit: Ne biste trebali dojiti ako ste bolesni.
U zavisnosti od vrste bolesti, majke obično mogu nastaviti dojenje i kada su bolesne. Uz pravilno liječenje, odmor i zdravu i kvalitetnu ishranu, u mnogim slučajevima, antitijela koje vaše tijelo proizvodi za liječenje vaše bolesti će se prenijeti na vašu bebu i izgraditi bebin imunitet.
11. Mit: Ne možete uzimati nikakve lijekove ako dojite.
Važno je da obavijestite svog ljekara da dojite i kako bi vam pripisao odgovarajući lijek. Možda će biti potrebno uzimati lijekove u određeno vrijeme ili u određenoj dozi, ili ih kombinovati. Takođe treba da obavijestite pedijatra o svim ljekovima koje uzimate.
12. Mit: Bebe koje su dojene se teško odvajaju od majke.
Sve su bebe različite. Dojenje pruža ne samo najbolju ishranu za bebe, već je važno i za razvoj njihovog mozga. Dojene bebe su izložene čestom kontaktu i zbog toga se pokazalo da dojenje pojačava povezanost s majkom, što ne znači da teže podnose odvajanje.
13. Mit: Teško je prekinuti ako dojite duže od godinu dana.
Nema dokaza da je teže prekinuti dojenje nakon godinu dana, ali postoje dokazi da je dojenje do dvije godine korisno i za majke i za djecu. Sve majke i bebe su različite i moraju zajedno da odrede koliko dugo žele dojiti.
14. Mit: Ako se vratite na posao, moraćete prestati s dojenjem.
Mnoge majke nastavljaju dojenje nakon što se vrate na posao. Prvo provjerite zakone u vašoj zemlji i na svom radnom mjestu. Ako imate pravo na vrijeme i mjesto za dojenje tokom radnog vremena, možda ćete moći otići kući i dojiti, zamoliti člana porodice ili prijatelja da vam donese bebu. Ako nemate mogućnost dojenja tokom radnog vremena, potražite trenutke za izdajanje, a zatim hranite bebu direktno kada ste kod kuće. Ako odlučite da svojoj bebi date zamjenu za majčino mlijeko, i dalje je dobro da nastavite sa dojenjem kad god ste sa bebom.