Gospodine Inzko,
Vaše najnovije obraćanje građanstvu Bosne i Hercegovine traži odgovor koji ne smije okolišati, kako Vi rekoste, a ni ironizirati, kako zaslužuje. Smatrajte ovo kratkim kursom iz političke pameti koju odričete nama iako je nije moguće zapaziti u Vašim povremenim nastupima u javnosti.
Dakle:
1. Izbori na kojima nemamo izbora nisu ni moć ni sloboda.
2. Novoregistrovane i rokadama ušminkane stranke nisu nove političke opcije.
3. Političke opcije nisu nove zato što to piše u njihovim programima; da su nove mogu dokazati isključivo djelovanjem, i prije i poslije ‘osvajanja vlasti’. Djelovati za opšte dobro može se i bez vlasti.
4. Ova zemlja se demokratizuje a Vi slavite izbore po potpuno nesuvislim priručnicima o ljudskim pravima i demokratiji. Oni svode ideje slobode i jednakosti na razvodnjene međunarodne konvencije, a političko djelovanje na prebrojavanje.
5. Od održanih obećanja naših političara imamo samo kosti naših bližnjih, ponižene i gladne ljude i rasprodatu zemlju.
6. Izbori nisu ”naša krajnja moć”, kako Vi tvrdite; izbori su ovdje i sada politička pijaca koja ne kroji našu bolju budućnost – nego koalicije utilitarne političko-finansijskim moćnicima. ”Naša krajnja moć” bili su građani i građanke ujedinjeni i solidarni na ulicama BiH. Stranke, kako Vi rekoste ”neke desno od centra, neke lijevo od centra, neke bile u vlasti, neke nisu”, zdušno su inkriminisale i omalovažile ”našu krajnju moć”.
7. Posegne li građanstvo BiH opet nekad za političkom moći kojom će ”odrediti svoju budućnost i sudbinu”, kako Vi rekoste, valjalo bi ovu lekciju ponoviti, a ne prizivati trupe i strane investicije.