U poruci pred više od 2.500 prisutnih na godišnjem Ekonomskom forumu, papa je pozvao bankare i industrijalce da promovišu ideju da bogatstvo bude dostupno svima.
‘Pozivam vas da se potrudite da čovječanstvu bogati služe, ne da vladaju njime’ – rekao je papa u poruci koja je pročitana na početku foruma.
Argentinski papa, koji se od svog postavljenja zalagao za siromašne, smatra da je poslovni sektor pomogao milionima da pobjegnu od siromaštva, iako je i dalje veoma rasrostranjena socijalna nejednakost.
‘Rast nejednakosti zahtijeva da se uradi nešto više od čistog ekonomskog rasta. Potrebna je transcedentna vizija čovjeka’ – rekao je on u poruci.
Potrebno je bolje rasporediti bogatstvo, i stvoriti sistem zapošljavanja koji će obuhvatiti i siromašne.
Vodeći poslovni lideri i ekonomisti upozorili su danas globalnu elitu okupljenu u Davosu da se ne zanose previše postepenim ekonomskim oporavkom Evrope, koju je jedan od lidera okarakterizirao kao ‘zemlju u usponu’.
Iako je pesimizam koji je okruživao eurozonu na vrhuncu krize popustio, zabrinjavajuće visoka stopa nezaposlenosti među mladima i spor privredni rast i dalje potresaju Evropu, navode stručnjaci, a prenosi agencija France press.