Na ovaj način MUPRS-a je zapravo pozvao osiguravajuća društva da prekrše zakonske propise iz oblasti osiguranja koji izričito zabranjuju odobravanje popusta na obavezno osiguranje vozila.
U MUP-u ovakav potez, iz kojeg je jasno vidljivo kršenje zakonskih propisa, pokušavaju da „ublaže“, navodeći da ni na koji način u tenderskoj dokumentaciji nije zatražio popust na cijenu osiguranja, već da je riječ o „utvrđenim podkriterijumima sufinansiranja aktivnosti za poboljšanje tehničke ispravnosti osiguranih vozila sa učešćem od 20 posto u ocjeni ponuda“.
-Ovaj podkriterijum je elemenat za ocjenu i identifikaciju ekonomske pogodnosti koju ponuđač pruža, kako bi se izabrala najprihvatljivija ponuda po ugovorni organ, a da se time ne traži od ponuđača da daju popust na cijenu ponude u skladu sa čl. 34. stav 1. tačka a) Zakona o javnim nabavkama BiH – navodi se u pisanom odgovoru iz MUPRS-a.
Međutim, u osiguravajućim kućama su za banjalučki ekonomski portal „Capital“ rekli da uopšte nemaju dileme da je ovo očigledan poziv MUP-a da se prekrši zakon kako bi oni jeftinije osigurali svoja vozila.
Potpredsjednik Udruženja društava za osiguranje RS Saša Čudić kaže da je kršenje propisa i traženje pogodnosti na obavezna osiguranja nedopustivo, a veliko razočarenje je što to čine i javna preduzeća, odnosno MUPRS-a.
-Mi se već godinama borimo protiv nelojalne konkurencije osiguravajućih društava. Tim povodom smo nedavno imali sastanak sa Agencijom za osiguranje RS i Agencijom za javne nabavke i zajednički smo konstatovali da do toga ne treba da dolazi ni u slučajevima određenih primjedbi za datu tendersku dokumentaciju. Dakle, propisima Agencije za osiguranje i Zakona o osiguranju za obavezna osiguranja od autoodgovornosti nisu dozvoljeni popusti tako da bilo koji popusti koji se traže naročito u tenderskoj dokumentaciji apsolutno se mora proglasiti ništavnim- smatra Čudić.
On kaže da je ovakvo stanje neprihvatljivo i da osiguravajuća društva s pravom očekuju konkretan potez Agencije za osiguranje RS i Komisije za žalbe koja će utvrditi odgovornost za propuste MUPRS-a prilikom utvrđivanja kriterijuma za dostavljanje ponuda.
-Na tender se prijavilo mnogo osiguravajućih kuća, a on je, nažalost, samo jedan u nizu koji raspisuju javna preduzeća tražeći popust. Dakle, osiguravajuća društva su protiv toga i apelujemo da se takvoj praksi jednom stane u kraj, a od Agencije za osiguranje RS i Komisije za žalbe BiH očekujemo da pravovremeno djeluju. Suština ovog problema je da javna preduzeća shvate da nema popusta, zato primaju platu i nedopustivo je da ovakav propust prave zaposleni u institucijama – ističe Čudić.
Dodaje da će narednih dana „Dunav osiguranje“ uputiti žalbu Komisiji zbog nezakonski provedene tenderske procedure.
Direktorica Agencije za osiguranje RS Božana Šljivar tvrdi za „Capital“ da nije vidjela „spornu“ tendersku dokumentaciju, te navodi da, ukoliko je MUPRS-a raspisao javni poziv za dostavljanje ponuda pod takvim uslovima, osiguravajuća društva u RS su trebala da upute prigovor kancelariji za žalbe Agencije za javne nabavke BiH.
Međutim, Šljivar je izbjegla odgovoriti da li će Agencija, kao glavni regulator na tržištu osiguranja, naknadno zatražiti dokumentaciju na uvid, provjeriti o čemu je riječ i utvrditi ko i zbog čega krši propise na čijem je donošenju i sama Agencija insistirala.
-U tom slučaju organi treba da reaguju i da se takav tender poništi. Ne samo u ovom konkretnom slučaju, nego inače ugovorni organi i osiguravajuća društva dužna su da ispoštuju sve materijalne propise osiguranja. Teško je u procesu javnih nabavki tražiti najnižu cijenu kada cijena mora biti jednaka od strane svih društava. Ugovorni organi to moraju znati – kaže Šljivar.