Izvjesni masovni protesti u FBiH

Novim zakonom o radu, na kojem se radi od 2008. godine, predviđeno je da prestaje primjena kolektivnih ugovora ako u roku od godinu dana ne budu usklađeni sa ovim zakonom.

Ovome se sindikat protivi uz obrazloženje da se time oduzimaju prava radnika i omogućavaju mehanizmi da se ponište kolektivni ugovori. Stoga su tražili da se ovaj dio zakona izmijeni u smislu da u slučaju neusaglašavanja kolektivnog ugovora sa zakonom prestaju važiti odredbe ugovora koje su suprotne zakonu, a ostanu one koje nisu u suprotnosti sa zakonom.

Vjekoslav Čamber, ministar rada i socijalne politike FBiH, kazao je da je nepovjerenje između socijalnih partnera, i to poslodavaca i sindikata, zapravo najveći problem u vezi sa zakonom o radu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Neshvatljivo je da se u startu pristupa sa stavom da netko ne želi za godinu dana izmijeniti kolektivni ugovor i uskladiti ga sa zakonom. Poslodavci su stava da sindikat nikada neće pristati na doradu kolektivnih ugovora, a sindikat da poslodavci neće pristati na izmjenu, nego će se ići na prestanak važenja kolektivnih ugovora. Stav Ministarstva je da svi podzakonski akti moraju u potpunosti biti usuglašeni sa zakonom”, istakao je Čamber.

Kazao je da je u decembru organizovan sastanak sa sindikatom i poslodavcima da se pokušaju dogovoriti, ali nema šanse da se te dvije strane dogovore.

“Cijeli sastanak je protekao u svađi, bez tona koji bi pokazao da su spremni na suradnju. Oko 99 odsto neslaganja sa zakonom je u vezi sa člankom koji se tiče kolektivnog ugovora. Ostalo su stvari tehničke prirode. Do kraja tjedna će Ministarstvo pokušati naći srednje rješenje. Ako ga ne nađe, zakon ide u parlamentarnu proceduru”, rekao je Čamber.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodao je da će najvjerovatnije ostati aktuelno rješenje o kolektivnim ugovorima.

Komentarišući to, Đevad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja i član Glavnog odbora Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH, podsjetio je da će u ovom slučaju pred zgradom Parlamenta FBiH biti protesti isti dan kada i sjednica bilo kojeg parlamentarnog doma na čijem bi dnevnom redu bio zakon o radu koji nije uvažio zahtjeve sindikata.

“Očekujemo da budu ispravljene sve sporne odredbe zakona”, dodao je Hadžić.

Upravo su Sindikat na čijem je čelu i Sindikat metalaca BiH bili među prvim koji su se oglasili ocjenjujući odredbe zakona neprihvatljivim. Sindikalci su istakli da zakon ide na štetu radnika jer bez kolektivnih ugovora poslodavci mogu svojim radnicima davati plate kako žele, te su upozorili da proces pregovaranja traje najmanje dvije godine i da bi se ovim zakonom izgubila mogućnost sindikata da se bori za prava koja se uređuju kolektivnim ugovorima.

Nakon ovoga, Glavni odbor SSS BiH krajem decembra je zaključio da će organizovati masovne proteste ako zakon koji nije dobio podršku sindikata bude upućen u Parlament FBiH.

Izjavu Mladena Pandurevića, direktora Udruženja poslodavaca FBiH, nismo uspjeli dobiti.

 

Tekst je preuzet iz Nezavisnih novina

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije