Hrana će biti dvostruko skuplja

Poskupljenje se može očekivati i zbog veće učestalosti ekstremnih vremenskih situacija, kao što su suše i uragani, upozorila je grupacija za borbu protiv siromaštva Oksfam.

U Oksfamu napominju i da jedna ili više ekstremnih vremenskih situacija godišnje, mogu privremeno da podignu cijene hrane koliko bi mogle dvije decenije ustaljenih klimatskih promena.

Oksfam predviđa da bi do 2030. svjetska izvozna cijena kukuruza mogla da bude za 177 odsto viša nego 2010, pšenice za 120 odsto viša, a oljuštenog pirinča za 107 odsto viša.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pri tom bi ustaljene klimatske promjene, odnosno povećanje temperatura i izmjena režima padavina, u tom rastu imale udio od trećine do polovine, dok bi povremene ekstremne vremenske prilike bile od znatnijeg uticaja na poskupljenje hrane.

“Kratkoročni skok cijena može da ima značajno gore posljedice na najugroženije ljude, nego postepeni rast na koji mogu lakše da se prilagode”, istakali su u Oksfamu.

Prema podacima Svjetske banke, svjetske cene hrana su tokom jula zbog američke suše povećane za 10 odsto, pri čemu su cijene kukuruza porasle za čak 25 odsto.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

S obzirom da u zemljama u razvoju mnogi ljudi troše 75 odsto prihoda na hranu, rast cijena ovih proizvoda brzo dovodi do problema neuhranjenosti.

Osim toga, mnogi stanovnici zemalja u razvoju su zbog poskupljenja hrane prinuđeni i da se zadužuju i prodaju sredstva za proizvodnju, što ima dugoročnije ekonomske posljedice i slabi njihovu sposobnost oporavka.

Poljoprivrednici u zemljama u razvoju, uz to, nerijetko ne mogu da ostvare korist od poskupljenja svojih proizvoda jer im nisu dostupni krediti i ulaganja koji bi im omogućila proširenje proizvodnje.

Osim toga, njihove investicije su ograničene i nestabilnošću cijena jer bez pristupa finansijskom tržištu snose rizik kratkotrajnih pojevtinjenja svojih produkata.

Zbog svega rečenog Oksfam se zalaže za hitnu akciju na smanjivanju emisije gasova s efektom staklene bašte, koja je uzrok rasta tepemeratura.

Oksfam apeluje i za veće angažovanje razvijenih zemalja u finansiranju prilagodjavanjima klimatskim promjenama.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije