Neki jako bogati poslovni čovjek odlučio je svome sinu
pokazati što je to siromaštvo kako bi više znao cijeniti bogatstvo koje ima.
Odveo ga je na neko siromašno seosko imanje kod obitelji s puno djece.
Proveo je ondje dva dana
Na povratku do kuće otac upita sina da li je sad shvatio što znaći biti bogat?
Dječak odgovori:
Tata, ovo je jedno veliko iskustvo za mene,
Vidio sam da mi imamo jednog psa a oni
imaju četiri;
mi imamo lijep bazen pred našom kućom,
a oni imaju rijeku i ravnicu kojom ona teče;
mi imamo stakleni krov, a oni imaju
nebo i mjesec i zvijezde;
mi imamo krasno dvorište s velikim vrtom,
a oni iza kuće imaju čitavu šumu.
I dok je sve to sin govorio, otac ostade bez riječi od zaprepaštenja.
Na kraju još sin doda: Hvala ti tata, što si mi pokazao koliko smo mi siromašni!