Google kažnjen sa 22,5 miliona dolara

Zbog praćenja onlajn aktivnosti miliona korisnika koji koriste Appleov
browser Safari, Federalna trgovinska komisija SAD danas je odredila
najveću kaznu koju je ikad nametnula nekoj firmi za kršenje sporazuma.

U pogodbi u ranijem slučaju, Google je ušao u 20-godišnji sporazum sa
Komisijom, kojim se između ostalog obavezao da ne dovodi korisnike u
zabludu u vezi s njihovom privatnošću na internetu.

Komisija je otvorila istragu prije šest mjeseci, poslije otkrića istraživača
na Univerzitetu Stanford da je Google poništio Safarijeve sigurnosne
mjere koje sprečavaju da neko sa strane bez dozvole prati “surfovanje” po
internetu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zaobilaženje Appleovih sigurnosnih mera u
suprotnosti je s izjavom na Googleovom sajtu za pomoć korisnicima, gdje
se korisnici Safarija
uvjeravaju da ne moraju da preduzimaju dodatne mjere da Google ne bi pratio njihove aktivnosti na internetu.

Ovo neslaganje između Googleovih riječi i djela bilo je u žiži istrage Federalne trgovinske komisije.

Google je poništio ovu izmjenu Safarija čim je zloupotreba prijavljena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kompanija nije priznala nikakav prekršaj u ovom slučaju.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije