Izložba crteža i digitalnih grafika biće otvorena večeras u 19 časova u Muzičkom paviljonu u Parku Petar Kočić.
Svoje radove će predstaviti akademski slikari Nebojša Bumba sa serijalom “Pohlepa” i Ivana Sudar sa postavkom “Slikovnica za odrasle i izopačene”.
“Slikovnica za odrasle i izopačene” i “Pohlepa”
Kako komšinice na fantastične načine dolaze do najintimnijih sadržaja iz našeg života? Kako obično nemamo dovoljno vremena za sebe? Kako smo rivali, jer smo preokupirani drugim ljudim? Mnogo je pitanja koja traže odgovore. A na neka od njih svojom umjetničkom rukom odgovara akademska slikarka Ivana Sudar u serijalu “Slikovnica za odrasle i izopačene”. I njen kolega Nebojša Bumba u serijalu “Pohlepa” pokušava ući u samo središte procesa. Svjedočiti. Govoreći o radovima ovih umjetnika istoričar umjetnosti dr Dragan Čihorić između ostalog kaže da Ivana Sudar stoji na strani privilegovanih.
– Njena slikovnica živi životima hiljada slika, hiljada djevojčica. Nedovršena je, stoga savršena. Slikovnica bez pedagoške namjere. Samo precizna dijagnoza. Sve je lično u njoj. Autentično. Oslobođeno. Izvan stegnutosti nametnutih korica. Zastrašujuća slikovnica – kaže Čihorić i uvjerava da ”Ivana zna da je slikovnica trik. Opsjena. Perceptivna prevara koja navodi na neupitno ponavljanje modela. Umjetnica joj suprotstavlja sintaktički nemir. Svaki motiv dotjeran je do kraja, do značenjskog loma.”
Prema riječima Dragana Čihorića Nebojša Bumba pokušava ući u samo središte procesa. Svjedočiti. Uvezati ključne niti. Dati im formu – likovnu, specifičnu, vlastitu … Ne tražite u ponuđenom ciklusu taksonometrijske istine. Analizu aktuelnog. Nikako.
– Slikar se transformisao. Mašinizovao. Združio sa aparaturom. Učešćem je zamjenio faktualnost dokumentovanja. Otvorio je nove kanale vlastitoj vizuelnosti. Pažljivo isjeca. Interveniše sinkopiranjem cjelina. Hrani podatke. Bogati ih, sam se podajući gurmanlucima. Slojevi i slojevi – navodi Čihorić.
Izložbu organizuje Udruženje građana “Oštra nula”.
Dodaje još: “Transformisani smo. Bespovratno. Dvanaest prizora slivenih u jedino preostalo pitanje: kada ćemo biti pretvoreni u fibrozne kriške i pojedeni. Ili već jesmo. Nebojša zna. Prepoznaje s koje strane jelovnika postojimo.” Pogledajmo hrabro izložbu u nedjleju 18. marta u Muzičkom paviljonu u Banjaluci s početkom u 19 časova.