Tokijska
elektroenergetska kompanija TEPCO, koja radi na održavanju havarisane
nuklearke, saopštila je da je u reaktoru broj 2 danas izmerena
temperatura od 82 stepena Celzijusova, prenosi britanski “Gardijan”.
Ovaj
reaktor jedan je od tri u kojima je došlo do topljenja radioaktivnog
jezgra nakon razornog zemljotresa i potonjeg cunamija u martu prošle
godine.
Zvaničnici TEPCO-a navode da nema dokaza da je
temperatura radioaktivnog goriva dostigla kritičnu granicu. Ipak, tvrde
da je upumpana sveža voda, pomešana sa bornom kiselinom, kako bi se
ohladila pregrejana jezgra reaktora.
U TEPCO-u kažu da ne znaju
šta je uzrokovalo povećanje temperature u reaktoru. Pretpostavlja se da
bi to moglo da se desi usled problema sa nabavkom vode za hlađenje.
Takođe, spekuliše se i da su termometri neispravni.
“Verujemo da
se tzv. hladno zatvaranje održava. Smatramo da termometar najverovatnije
pokazuje pogrešne podatke”, rekao je Janići Macumoto, portparol
TEPCO-a.
TEPCO je prošle nedelje bio primoran da upumpa dodatne
količine rashladne vode pošto je početkom meseca počela da raste
temperatura u reaktoru.
Vlasti u Tokiju saopštile su pre dva meseca da je situacija u Fukušimi pod kontrolom podseća Gardijan.