Odjeljenje za
prostorno uređenje organizuje javnu raspravu o Nacrtu izmjene dijela
Regulacionog plana dijela centralnog područja grada Banje
Luke za prostor između Ulice kralja Petra I Karađorđevića, Srpske ulice,
te ulica Vase Pelagića, Bana dr T. Lazarevića, Vidovdanske ulice i Trga
srpskih vladara.
“Javna rasprava biće održana 9.06.2022. godine sa početkom u 16.15 časova u sali 33 Gradske uprave. Pozivamo
stručnu javnost, predstavnike infrastrukturnih i drugih organizacija,
kao i sva zainteresovana lica da prisustvuju javnoj raspravi.ž”, saopšteno je iz Gradske uprave.
Podsjetimo da su se na nedavno održanoj prezentaciji Regulacionog plana arhitekte složili su se da je predloženi regulacioni plan veoma loš i da što prije treba biti poništen. On narušava uže gradsko jezgro i ide samo u korist investitora.
Arhitekte su jednoglasno izrazili su negodovanje na idejno rješenje izgleda stambeno-poslovnog objekta “Palata” koji se gradi u “rupi” u centru grada gdje su ranije bili planirani Tržni centar, pa spomen obilježje. Usprotivili su se izgradnji i parohijskog objekta kod Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci koji je već bio predviđen prošlim regulacionim planom, mada u manjim gabaritima. Sad se tu, pored većeg, nalaze još dva manja objekta koji arhitekte nazivaju kisocima za koje se ne zna za šta treba da služe.
Aleksandar Lilić, arhitekta iz Banjaluke tokom javne rasprave rekao je da su arhitekte koji su ovo rješenje radili imali izbor da li da ovo uopšte rade ili ne.
“Moja preporuka vama je da ovo ne radite iz prostog razloga. Jedan je trg u Banjaluci, jedan je epicenter grada. Kod ovog plana apsolutno je sve pogrešno. Možemo gledati sa urbanističkog, formalno-pravnog aspekta, sa razvojnog aspekta. Sve je pogrešno. Parking kod Kraša kao mjesto za memorijalni spomenik onih dimenzija apsolutno je pogrešno. Dalje, ne postoji u urbanističkim formulacijama zemlja koja je crkvena, a nalazi se u centru grada. Formulacija da je riječ o vlasništvu crkve apsolutno je neprihvatljivo”, istakao je Lilić.
On je dodao je da je ovaj plan tačka na kojoj trebamo svi da se zamislimo.
“Koliko nas ima u Banjaluci i Republici Srpskoj koji imamo licence za urbanizam i šta ako niko od nas neće to da potpiše. Šta se dešava tad? Ko će i za koje pare ovo da potpiše i da kaže da je ovo super rješenje. Ubijeđen sam da postoje modeli u kojima sve interesne grupe mogu da budu zadovoljne. Potrošićemo ovaj prostor na to i onda ćemo, na ko zna koliko vijekova, ostaviti nešto čega će se naša djeca stiditi. Zaista ne vidim razlog zašto to da radimo”, rekao je Lilić.
Nastavnik sa AGGF-a Ognjen Šukalo rekao je tada da su na prezentaciji govornici pokazali da je izmjena regulacionog plana neprihvatljiva.
“Ovaj plan treba da se obustavi i povuče. Treba da se onemogući izgradnja oko istorijskih objekata grada. Kritična je kućica pred ulazom u Banski dvor i dvanaestospratnica u centru grada”, ističe Šukalo i dodaje da su daleko od kompromisnog rješenja.