Zelenski najavio prekretnicu: Dogovaram “mega sporazum” sa Trampom

Američki predsjednik Donald Tramp i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski vode razgovore o velikom sporazumu koji bi uključivao razmjenu vojne tehnologije, SAD bi kupio ukrajinske dronove testirane na liniji fronta, dok bi se Ukrajina obvezala na kupovinu većih količina američkog oružja, rekao je Zelenski u ekskluzivnom intervjuu za “New York Post”.

Kako je objasnio, dogovor bi omogućio međusobno jačanje vazduhoplovne tehnologije dvije zemalje, a Kijev bi s Vašingtonom podijelio sva saznanja o modernom ratovanju stečena tokom više od tri godine totalne invazije Rusije na Ukrajinu.

“Ovo je zaista mega sporazum”

Zelenski je za “New York Post” naglasio da bi takav sporazum bio prekretnica za američku vojsku i nacionalnu bezbjednost, s obzirom na upozorenja stručnjaka da američka tehnologija bespilotnih letilica zaostaje za onom iz Rusije i Kine te da američki vojnici nisu dovoljno obučeni za njihovo korištenje ni obranu od sofisticiranih neprijateljskih uređaja, prenosi Index.hr.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Narod Amerike treba ovu tehnologiju, morate je imati u svom arsenalu”, rekao je Zelenski, referirajući se na najnovije ukrajinske dronove koji su uspjeli probiti rusku protivvazdušnu odbranu i gađati ciljeve i do 1.300 kilometara unutar teritorije Rusije.

“Mislim da je ovo zaista ‘mega sporazum’, dobitna kombinacija za obje strane”, dodao je ukrajinski predsjednik.

Dronovi postali ključno oružje u ratu u Ukrajini

Rat u Ukrajini obilježen je gotovo svakodnevnim vazdušnim udarima, u kojima Moskva i Kijev koriste stotine eksplozivnih dronova. Riječ je o ključnom oružju nove generacije, a brojni analitičari ističu kako mnoge države pomno prate ukrajinsko bojno polje kako bi shvatile kako izgleda savremeni rat visokog intenziteta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Rusija u velikim količinama proizvod tzv. dronove kamikaze po uzoru na iranske dronove tipa “Shahed”, dok Ukrajina ubrzano širi vlastitu proizvodnju. Među najdojmljivijim napadima bio je onaj prošlog mjeseca, kada je 117 ukrajinskih dronova uništilo desetke ruskih bombardera na četiri vojne baze u operaciji pod nazivom “Paučina”.

Ukrajina nudi saradnju NATO i evropskim partnerima

Samo mjesec dana nakon toga, ukrajinski dron letio je više od 1.300 kilometara kako bi uništio rusku tvornicu protivvazdušne odbrane u Iževsku. U maju je prvi put pomorski dron pogodio ruski borbeni avion Su-30 iznad Crnog mora.

Zelenski, koji već dugo ističe da su upravo dronovi omogućili Ukrajini da se odupre ruskoj invaziji, sada želi podijeliti ta iskustva sa saveznicima. 

“Spremni smo podijeliti to iskustvo s Amerikom i ostalim evropskim partnerima”, rekao je ukrajinski predsjednik. 

Dodao je da su u toku i pregovori s Danskom, Norveškom i Njemačkom.

Američki sistem ne prati potrebe ratovanja 21. vijeka

Stručnjaci I funkcioneri u SAD-u upozoravaju da Vašington ozbiljno zaostaje u razumijevanju i primjeni dronova u savremenom ratovanju. 

“Svi to znamo – ne dajemo američkim vojnicima ono što im treba da prežive u današnjim ratovima”, rekao je za New York Times Trent Emeneker, voditelj programa autonomnih sistema u Inovacijskoj jedinici američkog ministarstva odbrane.

“Kad bi sutra izbila konvencionalna eskalacija, nemamo ono što nam treba”, dodao je.

Testiranja u Aljasci razotkrila slabosti

Problemi su postali očigledni tokom četverodnevnog testiranja održanog prošlog mjeseca na Aljasci, kada ni vojnici ni privatni izvođači nisu uspjeli učinkovito oboriti prototipove dronova. Neki od njih se nisu uspjeli ni vinuti u vazduh, dok su drugi pogodili pogrešne ciljeve, piše New York Times.

U tom kontekstu treba promatrati i potencijalni “mega sporazum” s Ukrajinom, kao i nove poteze američkog ministra obrane Pita Hegseta, koji je izdao izvršnu uredbu kojom se naređuje rezanje birokratskih prepreka za domaću proizvodnju dronova.

Pentagon želi pratiti tempo globalne utrke

U internom dokumentu Pentagona istaknuta je potreba da SAD stigne ostatak svijeta u razvoju vojne bespilotne tehnologije. 

“Dovedeni smo ovdje da obnovimo vojsku i uskladimo kapacitete s današnjim prijetnjama”, rekao je Hegset.

“Dok su naši protivnici već proizveli milione jeftinih dronova, mi smo bili zarobljeni u birokratiji. Tome je sada kraj”, zaključio je.

Zanimljivo, Hegset je svoju najavu popratio videom dronova koje proizvodi kalifornijski startup Neros,  firma koja je svoju tehnologiju testirala upravo u Ukrajini, a sada je angažirana da isporuči 6.000 dronova Kijevu ove godine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije