Rusija i Ukrajina mogle bi do kraja drugog tromjesečja postići “nesavršen dogovor” kojim bi se rat na terenu zamrznuo, ali bez sklapanja sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, stoji u novom izvještaju geopolitičkog odjela američke banke JP Morgan Chase.
Izvještaj centra, koji je tek nedavno osnovan i predstavlja se kao savjetodavno tijelo za globalne izazove, navodi da je za Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog “završna faza već stigla”. Ali ističe se i da će trajnost bilo kakvog dogovora zavisiti od toga koliko će Putin biti zadovoljan zapadnim i ukrajinskim ustupcima, kao i o snazi bezbjednosne garancije koja će pratiti sporazum.
Četiri moguća scenarija
Analiza prikazuje četiri moguća scenarija mirovnih pregovora, uz paralele s drugim sukobima i procjenu vjerovatnoće za svaki od njih. Nijedan scenarij, međutim, ne pretpostavlja da će Ukrajina vratiti punu kontrolu nad svojim teritorijem ili se pridružiti NATO-u.
Prema izvještaju, šanse za ostvarenje i najpovoljnijeg i najgoreg ishoda za Ukrajinu – scenarija “Južna Koreja” i “Bjelorusija” – iznose po 15 posto.
Scenarij “Južna Koreja” predviđa stacioniranje evropskih vojnika u Ukrajini kao “odvraćajuće sile”, uz američku garanciju pomoći i obavještajne potpore, čime bi se stabilizovalo područje pod kontrolom Kijeva, koje trenutno obuhvata oko 80 posto zemlje.
Nasuprot tome, scenarij “Bjelorusija” predviđa da bi se SAD mogle povući iz podrške Ukrajini, dok bi Evropa zakazala u jačanju svoje podrške. “Rusija bi ostala pri svojim maksimalističkim zahtjevima i tražila potpunu kapitulaciju Ukrajine, pretvarajući je u svoju vazalsku državu”, navodi se u izvještaju. “U tom bi scenariju Rusija efektivno dobila rat, podijelila Zapad i nepovratno srušila poredak uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata.”
Najvjerovatniji ishod – scenarij “Gruzija”
Analitičari smatraju da je najvjerovatniji ishod, s 50 posto izgleda, scenarij “Gruzija” – koji opisuju kao “ni dobar ni loš”. U tom slučaju Ukrajina ne bi dobila ni strane trupe ni značajnu vojnu podršku, što bi zemlju ostavilo izloženom daljnjoj nestabilnosti, usporilo njen put prema EU i NATO-u te dovelo do “postupnog povratka pod ruski uticaj”.
Četvrti scenarij, nazvan “Izrael”, ima 20 posto šansi i ocijenjen je kao “još uvijek prihvatljiv”. U tom bi slučaju Ukrajina nastavila primati snažnu i dugoročnu vojnu i privrednu pomoć Zapada, ali bez prisutnosti stranih vojnika na terenu.
Takva bi podrška, navodi se, omogućila Ukrajini da se pretvori u vojnu tvrđavu, provede modernizaciju vojske i s vremenom razvije vlastiti mehanizam odvraćanja. Ali opasnost od novog rata stalno bi visjela nad zemljom