Zastrašujući izvještaj o zemljotresu u Mjanmaru: Strahuje se da je nastradalo desetine hiljada ljudi

Broj žrtava raste: Američki stručnjaci procjenjuju da su u zemljotresima stradale desetine hiljada ljudi

Rezorni zemljotres jačine 7,7 stepeni po Rihteru pogodio je Mjanmar. Mnogi gradovi su pod ruševinama, a čini se da je najteže pogođen drevni grad Mandalaj. Potres se osjetio u još nekoliko država, na Tajlandu je neboder u izgradnji nestao u nekoliko sekundi.

Američki stručnjaci procjenjuju da bi moglo da bude desetine hiljada žrtava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Desetine hiljada ljudi moglo je izgubiti život u današnjim zemljotresima, prema ažuriranoj procjeni američkih stručnjaka.

Američki geološki institut (USGS) u svom izvještaju napominje da “populacija u ovom regionu živi u objektima koji su ranjivi na potrese, iako postoje i otpornije strukture”.

Epicentar zemljotresa bio je oko 17 kilometara od Mandalaja, grada sa 1,5 miliona stanovnika. Zvanične informacije o razmjerama štete još nisu objavljene, ali svjedoci govore o mnogim urušenim zgradama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Društvene mreže preplavljene su snimcima iz Mandalaja, drevne kraljevske prijestonice Mjanmara, na kojima su ulice prekrivene ruševinama. 

Mjanmarska hunta traži međunarodnu pomoć

S obzirom na to da vojna hunta vlada Mjanmarom, dolazak informacija je otežan. Ipak, činjenica da su vlasti, koje su inače zatvorene za svijet, uputile rijetki apel za međunarodnu pomoć, govori o ozbiljnosti situacije. Vanredno stanje proglašeno je u šest regiona, uključujući Mandalaj, Sagaing, Magvej, Najpido, Bago i Šan.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije