Zapad čeka invaziju, Biden prijeti. Kremlj se ruga: Ukrajinci, namjestite alarme

PRVA naznaka moguće deeskalacije krize na ukrajinskoj granici dogodila se jučer kad je Moskva objavila da povlači dio vojnika s tog područja, no Zapad i dalje tvrdi da je Rusija spremna za napad. 

Ruska novinska agencija Interfax je, pozivajući se na ministarstvo obrane, objavila da Rusija povlači dio postrojbi iz južnih i zapadnih vojnih oblasti nakon što su završile vojne vježbe. Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova objavila je da će zbog toga "15. veljače 2022. ostati zapamćen kao dan kad je propala zapadna ratna propaganda".

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

KLIČKO: PRIPREMAMO SE ZA SVAKI SCENARIJ

Gradonačelnik Kijeva Vladimir Kličko rekao je da se nada diplomatskom rješenju između Rusije i Ukrajine u "posljednjoj minuti".

Bivši svjetski prvak u teškoj kategoriji rekao je za LBC radio da se nada da Rusija neće u srijedu napasti njegovu zemlju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Ovo je prvi put u povijesti Ukrajine da je toliko ruskih vojnika ostalo na granici. Rizik agresije prema Ukrajini je prilično velik. Pripremamo se za svaki scenarij. Ne znamo kako će se situacija razvijati, ali se nadamo da do invazije neće doći te da ćemo u zadnji tren naći diplomatsko rješenje", dodao je.
 

RUSKA VOJSKA OBJAVILA JE DA TRUPE NAPUŠTAJU KRIM

Ruska vojska najavila je povratak postrojbi Južnog vojnog okruga s vježbi na Krimu. Novinska agencija Interfax izvještava da je rusko ministarstvo obrane objavilo priopćenje u kojem se navodi da su vojnici već prešli Krimski most.

Glasnogovornik ministarstva obrane Igor Konašenkov rekao je:

"Postrojbe Južne i Zapadne vojne oblasti, koje su izvršile zadaću, već su se počele ukrcavati na željeznički i cestovni promet te će danas krenuti u svoje vojne garnizone. Neke postrojbe će samostalno marširati u sklopu vojnih kolona".

RUSIJA TVRDI DA I DALJE POVLAČI VOJSKU

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da se vojnici na Krimu vraćaju u bazu nakon što je objavilo video ruske vojne opreme i snaga koje napuštaju regiju.

RUSIJA SE RUGA: UKRAJINCI, NAMJESTITE ALARM

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ismijao je neke navode zapadnih medija da bi se napad mogao dogoditi u 3 sata ujutro 16. veljače.

"Neka Ukrajinci koji vjeruju u takve stvari slobodno ostanu budni. Bolje im je da namjeste alarm i sami se uvjere", rekao je Peskov nešto nakon ponoći.

Informacije da će Rusija napasti Ukrajinu u 3 ujutro objavili su neki strani mediji, većinom tabloidi.

UKRAJINSKI GENERAL: JOŠ NE MOŽEMO GOVORITI O DEESKALACIJI

Viktor Muženko, general ukrajinske vojske i bivši zapovjednik oružanih snaga Ukrajine, razgovara s ministrom obrane. Objavio je tvit o obećanju Rusije da će povući trupe iz regije:

"O deeskalaciji će se moći govoriti kada počne stvarno povlačenje dijelova istočnih i središnjih oružanih snaga Rusije iz Ukrajine".

UKRAJINSKI MINISTAR OBRANE O PRIJETNJI INVAZIJE

Ukrajinski ministar obrane rekao je da su najnovije procjene prijetnji "u skladu s ranijim stavovima i ne sadrže ništa neočekivano".

Oleksii Reznikov je dodao kako će virtualni sastanak sa svim ministrima obrane NATO-a biti zakazan za četvrtak, dok će vojni ataše Bjelorusije prisustvovati vježbama u Ukrajini.

ZELENSKIJ: UKRAJINCI UJEDINJENI "ŽELJOM DA ŽIVE U MIRU"

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u televizijskom je obraćanju jutros po lokalnom vremenu rekao da Ukrajince "ujedinjuje jedna želja – živjeti u miru".

"Imamo puno pravo na to, jer smo kod kuće, mi smo u Ukrajini. I nitko neće voljeti naš dom onako kako ga mi volimo. I samo zajedno možemo zaštititi svoj dom. Sretan Dan okupljanja", rekao je.

KINA BI MOGLA ISKORISTITI UKRAJINSKU KRIZU, KAŽE AMERIČKI GENERAL

Kina bi mogla iskoristiti ukrajinsku krizu i učiniti nešto "provokativno" u Aziji, dok su zapadne sile usredotočene na smirivanje napetosti s Rusijom, upozorio je američki general.

General Kenneth Wilsbach, šef američkih pacifičkih zračnih snaga, istaknuo je da se Kina u krizi pridružila Rusiji, prenosi Agence France-Presse.

"Sa stajališta hoće li Kina vidjeti što se događa u Europi i pokušati učiniti nešto ovdje u Indopacifiku – apsolutno da, to je problem. Neće iznenaditi ako pokušaju nešto što bi moglo biti provokativno i vidjeti kako će reagirati međunarodna zajednica", rekao je.

RUSKI VELEPOSLANIK U EU: NEĆE BITI NAPADA NA UKRAJINU U SRIJEDU

Ruski veleposlanik u Europskoj uniji Vladimir Čižov zanijekao je izvješća o bilo kakvim planovima za napad na Ukrajinu u nadolazećem mjesecu, navodeći da ratovi u Europi "rijetko počinju u srijedu".

Kada je Čižov upitan o izvješću američke obavještajne službe u kojem se navodi rasprava Moskve o poduzimanju vojne akcije protiv Ukrajine 16. veljače, rekao je:

"Što se Rusije tiče, uvjeravam vas da ove srijede neće biti napada. Neće biti eskalacije niti u nadolazećem tjednu, niti u tjednu nakon toga, niti u nadolazećem mjesecu. Ratovi u Europi rijetko počinju u srijedu. Kada iznosite takve tvrdnje – posebice vrlo ozbiljne tvrdnje protiv Rusije – morate ih potkrijepiti dokazima. Inače, nisu ništa drugo nego kleveta", rekao je.

 

UKRAJINA SLAVI "DAN JEDINSTVA"

Ukrajina danas slavi "dan jedinstva". Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozvao je građane da slave u svjetlu upozorenja Washingtona da će danas, 16. veljače, biti dan kada će Rusija vjerojatno pokrenuti napad na zemlju.

Više na Index.hr

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije