Evropa je doživjela izuzetno topao januar, sa prosječnim temperaturama 2,2 stepena Celzijusa toplijim od prosjeka od 1990. do 2020. godine, prema podacima Kopernikus službe Evropske unije za klimatske promjene.
Mjesec je počeo sa rekordnim toplotnim talasom, jer je na Novu godinu pao alarmantan broj toplotnih rekorda širom kontinenta, a najmanje osam zemalja doživjelo je najtopliji januarski dan ikada.
Klimatolog Maximiliano Herrera, koji prati ekstremne temperature širom svijeta, rekao je tada za CNN da je to bio “najekstremniji toplotni talas u evropskoj istoriji”.
Balkan, istočna Evropa, Finska, sjeverozapadna Rusija i Svalbard, arktički arhipelag uz obalu Norveške, svi su imali posebno visoke temperature u januaru, navodi Copernicus, koji analizira milijarde mjerenja sa satelita, brodova, aviona i meteoroloških stanica širom zemlje. svijetu.
“Iako je januar 2023. izuzetan, ove ekstremne temperature ostaju opipljiva indikacija efekata klimatskih promjena za mnoge regije i mogu se shvatiti kao dodatno upozorenje na buduće ekstremne događaje”, Samantha Burgess, zamjenica direktora Službe za klimatske promjene Copernicus, navodi se u saopštenju.
Evropa se zagrijava brže od bilo kojeg drugog regiona, prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji, jer zagađenje koje zagrijava planete gura temperature prema kritičnim rubovima zagrijavanja
Podaci su takođe otkrili rekordne nivoe topljenja antarktičkog morskog leda u januaru.
Obim morskog leda – količina okeana prekrivenog ledom – bila je 31% ispod prosjeka, najniži nivo ikada zabilježen od strane skupa satelitskih podataka i znatno ispod prethodnog rekorda postavljenog 2017.
Za razliku od Arktika, gdje se morski led topi decenijama, antarktički morski led je vrlo promjenjiv. Nakon godina rasta morskog leda, antarktički morski led je počeo da opada od 2016. godine i region je sada na rekordno niskim nivoima.
Obim leda na Arktiku bio je 4% ispod prosjeka, a najviše su pogođeni Barentsovo more i Svalbard, pokazali su podaci Kopernika.
Nije bilo vruće svuda.
Temperature ispod prosjeka zabilježene su u zemljama uključujući Sibir, Afganistan, Pakistan i Australiju. Neki naučnici su istakli zagrijavanje Arktika kao jedan od razloga ekstremne hladnoće koju svijet i dalje doživljava, iako zime generalno postaju toplije.