Za četiri mjeseca u Tursku ušlo više od 100.000 sirijskih izbjeglica

 Turski zvaničnici su saopćili da je preko jugoistočnog graničnog prijelaza Cilvegozu od 1. januara do kraja aprila iz Sirije u Tursku ušlo više od 100.000 Sirijaca i da je broj sirijskih izbjeglica u Turskoj i drugim susjednim zemljama u stalnom porastu.

 

Sirija je poprište građanskog rata koji je započeo u martu 2011. godine kada su sirijske režimske snage sigurnosti silom pokušale ugušiti antivladine proteste, što je dodatno ojačalo narodnu pobunu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Ujedinjene nacije su do jula prošle godine zabilježile najmanje 100.000 ubijenih u ratu u Siriji, ali od tada se zbog teške situacije u toj zemlji ne vodi evidencija o stradanju.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sukobi sirijske vojske i pobunjeničkih trupa se nastavljaju nesmanjenim intenzitetima. Uporedo sa svakodnevnim stradanjima ljudi, sukobi uzrokuju i stalne progone ljudi.

 

Do sada je u susjedne Tursku, Liban i Irak izbjeglo više od 2,5 miliona sirijskih izbjeglica. Također je unutar Sirije do sada raseljeno više od 6,5 miliona ljudi.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije