foto Anadolija
Detalje o planu, koji ranije nisu objavljeni, prikupila je evropska obavještajna služba i podijelila ih sa CIA-om u junu 2022. Oni pružaju neke od najkonkretnijih dokaza do sada koji povezuju vladu Ukrajine s eventualnim napadom na Baltiku, koje su američki i zapadni zvaničnici nazvali drskim i opasnim činom sabotaže evropske energetske infrastrukture.
Izvještaj evropskih obavještajnih službi podijeljen je na platformi za ćaskanje Discord, navodno od strane pripadnika Nacionalne garde Air Jacka Teixeira. Washington Post je dobio kopiju od jednog od Teixeirinih onlajn prijatelja.
Obavještajni izvještaj zasnovan je na informacijama dobijenim od pojedinca u Ukrajini. Informacija izvora nije mogla biti odmah potvrđena, ali je CIA podijelila izvještaj s Njemačkom i drugim evropskim zemljama prošlog juna, prema više zvaničnika upoznatih s tim, koji su govorili pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o osjetljivim obavještajnim operacijama i diplomatskim razgovorima.
Veoma konkretni detalji, koji uključuju broj operativaca i metode napada, pokazuju da su zapadni saveznici skoro godinu dana imali osnovu da sumnjaju u Kijev u sabotaži. Ta procjena je samo ojačala posljednjih mjeseci jer su njemački istražitelji za provođenje zakona otkrili dokaze o bombaškom napadu koji imaju zapanjujuće sličnosti sa onim što je Evropska služba rekla da je Ukrajina planirala.
Zvaničnici u više zemalja potvrdili su da sažetak obavještajnih podataka objavljen na Discordu tačno navodi ono što je evropska služba rekla CIA-i. Post je pristao da zadrži ime evropske zemlje, kao i neke aspekte sumnjivog plana na zahtjev vladinih zvaničnika, koji su rekli da bi razotkrivanje informacija ugrozilo izvore i operacije.
Ukrajinski zvaničnici, koji su ranije poricali da je zemlja umiješana u napad na Sjeverni tok, nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Bijela kuća je odbila komentarisati detaljan skup pitanja o evropskom izvještaju i navodnoj ukrajinskoj vojnoj zavjeri, uključujući i to da li su američki zvaničnici pokušali zaustaviti misiju.
CIA je takođe odbila da komentariše.
Dana 26. septembra 2022. godine, tri podvodne eksplozije izazvale su ogromna curenja na gasovodima Sjeverni tok 1 i 2, ostavljajući samo jednu od četiri gasne veze u mreži netaknutom. Neki zvaničnici Bidenove administracije u početku su sugerirali da je Rusija kriva za ono što je predsjednik Biden nazvao “namjernim činom sabotaže”, obećavajući da će Sjedinjene Države raditi sa svojim saveznicima “da dođu do dna onoga što se tačno … dogodilo”. Kako se približava zima, činilo se da je Kremlj možda imao namjeru da uguši protok energije, što je čin “ucjene”, rekli su neki lideri, koji je osmišljen da zastraši evropske zemlje da povuku svoju finansijsku i vojnu podršku Ukrajini i da se suzdrže od daljih sankcija.
Zvaničnici Bajdenove administracije sada privatno priznaju da nema dokaza koji uvjerljivo upućuju na umiješanost Moskve. Ali javno su odbacili pitanja o tome ko bi mogao biti odgovoran. Evropski zvaničnici u nekoliko zemalja tiho su sugerisali da Ukrajina stoji iza napada, ali su se odupirali da to javno kažu zbog straha da bi okrivljavanje Kijeva moglo narušiti savez protiv Rusije. Na skupovima evropskih i NATO kreatora politike, zvaničnici su se ustalili u ritmu kako je jedan visoki evropski diplomata nedavno rekao: „Ne pričajte o Sjevernom toku“.
Evropska obavještajna služba jasno je stavila do znanja da potencijalni napadači nisu bili kriminalni operativci. Svi umiješani su direktno izvještavali generala Valerija Zalužnjeg, najvišeg vojnog oficira u zemlji, koji je postavljen na čelo kako ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ne bi znao za operaciju, navodi se u obavještajnom izvještaju.
Držanje Zelenskog po strani dalo bi ukrajinskom lideru uvjerljiv način da porekne umiješanost u drski napad na civilnu infrastrukturu koji bi mogao izazvati bijes javnosti i ugroziti zapadnu podršku Ukrajini — posebno u Njemačkoj, koja je prije rata dobila polovinu svog prirodnog gasa iz Rusije i dugo je zagovarao projekat suočen sa protivljenjem drugih evropskih saveznika.
Dok Gazprom, ruski državni gasni konglomerat, poseduje 51 odsto Severnog toka, zapadne energetske kompanije, uključujući Nemačku, Francusku i Holandiju, su partneri i uložile su milijarde u gasovode. Ukrajina se dugo žalila da će Sjeverni tok dozvoliti Rusiji da zaobiđe ukrajinske cijevi uskraćujući Kijevu ogromne prihode od tranzita.
U obavještajnom sažetku stoji da je ukrajinska vojna operacija “stavljena na čekanje” iz razloga koji su ostali nejasni. Ukrajinci su planirali da napadnu naftovod za petama velike savezničke pomorske vježbe, poznate kao BALTOPS, koja je trajala od 5. do 17. juna 2022., navodi se u izvještaju.
No, prema riječima njemačkih službenika za provođenje zakona koji istražuju bombaški napad na Sjeverni tok u septembru, ključni detalji koji se pojavljuju u toj operaciji poklapaju se s ranijom zavjerom.
Na primjer, ukrajinski pojedinac koji je obavijestio evropsku obavještajnu službu u lipnju rekao je da šest pripadnika ukrajinskih snaga za specijalne operacije koristeći lažne identitete namjeravaju iznajmiti čamac i, koristeći podvodno vozilo, zaroniti na dno Baltičkog mora, a zatim oštetiti ili uništiti cjevovoda i pobjeći neotkriven. Osim kiseonika, tim je planirao da ponese i helijum, koji se preporučuje za posebno duboke zarone.
Njemački istražitelji sada vjeruju da je šest osoba koje su koristile lažne pasoše u septembru iznajmilo jedrilicu, ukrcalo se iz Njemačke i postavilo eksploziv koji je prekinuo cjevovode, tvrde zvaničnici upoznati s tom istragom. Vjeruju da su operativci bili vješti ronioci, s obzirom da je eksploziv postavljen na dubini od oko 240 stopa, u rasponu za koji stručnjaci kažu da bi helijum bio od pomoći za održavanje mentalnog fokusa.
Istražitelji su uporedili ostatke eksploziva pronađene na cjevovodu sa tragovima pronađenim unutar kabine jahte, nazvane Andromeda. Oni su povezali ukrajinske pojedince sa iznajmljivanjem čamca preko navodne lažne kompanije u Poljskoj. Istražitelji također sumnjaju da je najmanje jedna osoba koja služi u ukrajinskoj vojsci bila uključena u operaciju sabotaže.
Saradnja njemačkih medijskih organizacija ranije je izvijestila o sumnji u umiješanost pripadnika ukrajinske vojne službe.
Junska zavera se u nekim aspektima razlikuje od septembarskog napada. Evropski obavještajni izvještaj navodi da su ukrajinski operativci planirali napad na plinovod Sjeverni tok 1, ali se ne pominje Sjeverni tok 2, novija linija. Obavještajni izvještaj također kaže da bi se saboteri ukrcali s druge lokacije u Evropi, a ne Warnemündea, njemačkog lučkog grada na Baltiku, gdje je Andromeda iznajmljena.
CIA je u početku dovela u pitanje vjerodostojnost informacija, dijelom zbog toga što izvor u Ukrajini koji je dostavio detalje još nije uspostavio evidenciju proizvodnje pouzdanih informacija, prema zvaničnicima upoznatim s tim. Evropska služba, američki partner od povjerenja, smatrala je da je izvor pouzdan.
Ali uprkos svim rezervama koje je CIA mogla imati, agencija je junske obavještajne podatke prenijela kolegama u Njemačkoj i drugim evropskim zemljama, rekli su zvaničnici. Evropska služba je to podijelila i s Njemačkom, rekla je jedna osoba. Njemačko obavještajno osoblje obavijestilo je poslanike u Berlinu krajem juna prije nego što su otišli na ljetnu pauzu, prema zvaničniku koji zna za prezentaciju iza zatvorenih vrata.
Zvaničnici upoznati sa evropskim izvještajem priznali su da je moguće da su osumnjičeni ukrajinski zavjerenici mogli biti obaviješteni da su obavještajni podaci podijeljeni s nekoliko zemalja i da su možda promijenili neke elemente plana.
Ali izvještaj Evropske obavještajne službe nije bio jedini dokaz koji ukazuje na ulogu Kijeva u bombardovanju gasovoda.
Post je ranije izvijestio da su vlade koje su istraživale eksplozije otkrile komunikacije koje su pokazale da su proukrajinski pojedinci ili entiteti razgovarali o mogućnosti izvođenja napada na plinovode Sjeverni tok. Ti su razgovori vođeni prije napada, ali su otkriveni tek nakon njega, kada su špijunske agencije pretraživale podatke u potrazi za mogućim tragovima, rekao je visoki zapadni sigurnosni dužnosnik.
Unatoč tome što je odustala od sankcija iz Trumpove ere za plinovod Rusija-Njemačka kao pokušaj da se poprave ograde s Berlinom, Bajdenova administracija je dugo gajila zabrinutost oko Sjevernog toka i nije lila suze zbog njegove rujanske propasti.
Nakon višemjesečnog pritiska Washingtona, njemačka vlada zaustavila je konačno odobrenje Sjevernog toka 2 samo nekoliko dana prije nego što su ruske snage napale Ukrajinu u februaru 2022., iznenadivši mnoge američke i evropske zvaničnike koji su se brinuli da će Berlin smatrati Rusiju previše važnim izvorom energije da bi prekinuo veze. U trenutku napada, cevovod je bio netaknut i već je bio napunjen sa 300 miliona kubnih metara prirodnog gasa kako bi se pripremio za rad.
Gotovo mjesec dana prije puknuća, ruski energetski gigant Gazprom zaustavio je dotok na Sjeverni tok 1, nekoliko sati nakon što je Grupa sedam industrijaliziranih nacija objavila nadolazeću gornju granicu cijena ruske nafte, što je potez koji je trebao umanjiti trezor Kremlja.
Zvaničnici su rekli da će se troškovi popravke cjevovoda kretati stotinama miliona dolara.
Iako su američki obavještajni zvaničnici u početku bili skeptični prema evropskim izvještajima, oni su dugo bili zabrinuti zbog agresivnih operacija Ukrajine koje bi mogle eskalirati rat u direktan sukob između Rusije i Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u NATO-u.
Ovog februara, uoči prve godišnjice rata, ukrajinska vojna obavještajna agencija pristala je, “na zahtjev Washingtona”, da odgodi planirane napade na Moskvu, prema drugom obavještajnom dokumentu koji je procurio na Discord. Taj incident je ilustrovao širu napetost koja je postojala tokom cijelog rata: Ukrajinu, željnu borbe na domaćem terenu Rusije, ponekad obuzdavaju Sjedinjene Države.
Zvaničnici u Vašingtonu i Evropi opominjali su Ukrajinu zbog napada izvan njene teritorije za koje su smatrali da su otišli predaleko. Nakon što je auto-bomba u blizini Moskve u avgustu ubila Dariju Duginu, u napadu koji je izgleda bio namijenjen njenom ocu – istaknutom ruskom nacionalistu čije je pisanje pomoglo da se oblikuje narativ Kremlja o Ukrajini – zapadni zvaničnici su rekli da su Zelenskom jasno stavili do znanja da drže operativce u svojoj vladi odgovoran. Napad je viđen kao provokativan i rizikovao je ozbiljan odgovor Rusije, rekli su zvaničnici.
Ukrajina je nastavila s napadima unutar Rusije, uključujući napade dronovima na aerodrom i ciljeve u Moskvi koje su američki zvaničnici povezivali s Kijevom.
Tekst objavljen u Washington Postu
Prevod BUKA
Izvor ovdje