Vojni analitičari upozoravaju: “Svijet ulazi u opasniji period”

Globalna izdvajanja za odbranu, od streljiva do nuklearnog oružja, skočila su za 9% na rekordnih 2,2 triliona dolara u odnosu na godinu ranije i ponovno će porasti 2024. godine kada svijet ulazi u “opasniji period”, pokazala je nova analiza.

Rusija – koja je u ratu s Ukrajinom – izdvaja više od 30% godišnjih državnih rashoda za svoje oružane snage, prema procjeni o ravnoteži globalne vojne moći Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) objavljenoj u utorak.

Rečeno je da su ruske oružane snage izgubile više od 3.000 glavnih borbenih tenkova u Ukrajini – otprilike onoliko koliko su bile spremne rasporediti prije invazije prije dvije godine. Moskva sada koristi rezervnu opremu kako bi nadoknadila gubitke, “mijenjajući kvalitet za količinu”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Porast izdvajanja takođe je potaknula Kina, kao i NATO savez.

Čak i isključujući Sjedinjene Države, koje imaju najmoćniju vojsku na svijetu, saveznici u NATO-u ponovno su povećali svoja zajednička izdvajanja za odbranu za gotovo trećinu u prošloj deceniji.

Ovaj potez potaknut je prvom invazijom Vladimira Putina na Krim 2014. godine, stoji u analizi.

Međutim, analiza upozorava da zbog decenija rezova u odbrani postoje “očigledni nedostaci” u vojnoj spremnosti.

Donald Trump izazvao je buru tokom vikenda kada je kritikovao većinu evropskih NATO saveznika i Kanadu zbog njihovog neuspjeha u ispunjavanju minimalnog cilja da potroše najmanje 2% BDP-a na obranu, rekavši da će potaknuti napade na države članice koje nisu ulagale dovoljno u svoje oružane snage.

Istraživački centar IISS-a rekao je da SAD i Evropa ponovno pojačavaju proizvodnju projektila i streljiva, s obnovljenim fokusom na topništvo i sisteme protivvazdušne odbrane – područja koja su bila zanemarena od kraja Hladnog rata, a zalihe i industrijski kapaciteti su ispražnjeni. 

Države, uključujući Kinu i Rusiju, takođe se usredotočuju na novu tehnologiju poput hipersoničnih projektila – koji putuju pet puta brže od brzine zvuka i vrlo ih je teško presresti – kao i na oružje bez posade kao što su jurišni čamci bez posade, koje Ukrajina vrlo efikasno koristi protiv ruske crnomorske flote, rekao je IISS.

“Nuklearno oružje takođe je ponovno na dnevnom redu, s Kinom koja je dodala raketne silose, a Sjedinjene Države modernizovale bojeve glave i sisteme isporuke”, navodi se u saopštenju ovog Instituta.

Ovo je 65. godina objavljivanja izvještaja koji prati stanje svake vojske u svijetu.

Autori upozoravaju da je svijet “ušao u opasniji period u posljednjih 12 mjeseci”, u kontekstu tekućeg rata u Ukrajini, sukoba između Izraela i Hamasa na Bliskom istoku i rastućih napetosti između Zapada i Kine.

Iz Instituta kažu da Komunistička partija Kine sve više pokazuje da može ostvariti nadmoć – što potiče povećanu saradnju između Zapada i drugih vojski u Aziji kako bi neutralizovali prijetnju.

Takođe je istaknuto širenje uticaja Irana, kao što je opskrba iranskih protubrodskih projektila Houthi pobunjenicima u Jemenu koji napadaju brodove u Crvenom moru, kao i prodaja iranskih dronova samoubica Rusiji, koji se koriste za razorne efekte u Ukrajini.

“Globalna potrošnja za odbranu porasla je za 9% u odnosu na prethodnu godinu i spremna je za daljnji porast 2024. godine, na temelju već najavljenih planova potrošnje”, rekao je IISS.

Bastian Giegerich, glavni direktor i izvršni direktor Međunarodnog instituta za strateške studije, rekao je: “IISS Military Balance se objavljuje u važnom trenutku kada se poredak temeljen na pravilima sve više dovodi u pitanje.

“Dok zapadna potrošnja za odbranu raste i planovi za obnovu opreme su u toku, razmišljamo o izazovima uključujući one koje postavlja ruska invazija Ukrajine koja je u toku, kineska vojna modernizacija i događaji na Bliskom istoku.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije