Iako ostaje nejasno koliko će sadržaja kreiranog i uređivanog od strane vještačke inteligencije NYT dozvoliti u objavljenim člancima, čuveni list je još prošle godine obećao da će “Times-ovo novinarstvo uvijek pisati i uređivati stručni novinari”
Jedan od najpoznatijih dnevnih listova i web medija na svijetu, američki – The New York Times (NYT), navodno je odobrio upotrebu alata vještačke inteligencije (AI) koje članovi redakcije mogu da koristi za uređivanje tekstova, sumiranje informacija, kodiranje i pisanje.
NYT je, u internom imejlu, uredništvu i članovima redakcije najavio da će dobiti obuku za upotrebu vještačke inteligencije i predstavio novi interni AI alat – Echo, namenjen sumiranju sadržaja članaka, brifinga i drugih aktivnosti kompanije.
Osoblju su, navodno, poslate nove uredničke smjernice u kojima se detaljno navode sve dozvoljene upotrebe Echo-a i drugih AI alata koji su zaposlenima na raspolaganju. Zaposleni se, takođe, podstiču da ih koriste, da predlažu izmjene i revizije prilagođene njihovom radu, generišu rezimea tekstova, kreiraju promotivne kopije za društvene medije i osmišljavaju SEO naslove.
Ostali sadržaji za čije je kreiranje predviđena upotreba vještačke inteligencije su pravljenje kvizova, kartica sa citatima, odgovori na često postavljana pitanja ili sugerisanje specifičnih pitanja koja bi novinari trebalo da postavljaju tokom intervjua, objavio je portal Semafor.
Postoje, međutim, i neka ograničenja. Kompanija je uredništvu saopštila da AI ne bi trebalo da se koristi za kompletnu izradu ili značajne izmjene članaka, zaobilaženje paywall-a (plaćanja naknade za pristup određenim web sadržajima), unos sadržaja trećih strana zaštićenih autorskim pravima ili objavljivanje slika i video snimaka koja je generisala vještačka inteligencija bez eksplicitnog označavanja.
Ostaje nejasno koliko će sadržaja kreiranog i/ili uređivanog od strane veštačke inteligencije NYT dozvoliti u objavljenim člancima. Ipak, čuveni list je, u memorandumu objavljenom još prošle godine, obećao da će “Times-ovo novinarstvo uvijek izvještavati, pisati i uređivati stručni novinari“, a posvećenost angažmanu stručnih ljudi ponovo je i nekoliko mjeseci kasnije, prenosi The Verge.
“Generativna vještačka inteligencija ponekada može da pomogne u nekim djelovima našeg radnog procesa, ali novinarskim poslom uvijek treba da upravljaju novinari i da budu odgovorni prema njima. Svaka upotreba generativne AI u redakciji mora početi sa činjeničnim informacijama koje proveravaju naši novinari”, navodi se u principima upotrebe generativne vještačke inteligencije koje je NYT usvojio u maju 2024. godine.
Pored Echo-a, redakcija The New York Times-a korisi i sljedeće AI alate: GitHub Copilot – pomoćnik za programiranje, Google Vertex AI – za razvoj proizvoda, NotebookLM, kompanijsku aplikaciju ChatExplorer, OpenAI-jev interfejs (API) koji nema veze sa ChatGPT-om, kao i još neke Amazonove AI proizvode.