Zvaničnici UNICEF-a objavili su frapantne podatke o problemu neprijavljivanja djece javnim institucijama u afričkim zemljama u kojima svako drugo dijete uzrasta do pet godina nema nikakve dokumente i nije prijavljeno.
Naglašavajući da u zemljama istočne i južne Afrike živi 44 miliona neprijavljene djece, a da je 39 miliona djece neprijavljeno u zemljama u centralnim i zapadnim dijelovima Crnog kontinenta, iz UNICEF-a naglašavaju neophodnost popisa djece.
UNICEF-ov izvještaj o “djeci bez traga” navodi i redoslijed zemalja Afrike u kojima je taj problem najizraženiji.
U Somaliji je prijavljeno samo tri posto djece, u Liberiji četiri, Etiopiji sedam, Zambiji 14, Čadu i Tanzaniji po 16, Jemenu 17 i u Dominikanskoj Republici 28 posto.
I u knjizi “Djeca duhovi”, autora Laurenta Dejoiea i Abdoulaye Harisoua, koja će biti objavljana 6. maja, se govori o problemima neprijavljene i obespravljene djece u Africi, a naglašava se da je taj problem dodatno izražen kod djece u ratovima obuhvaćenim zemljama.
Autori knjige ukazuju na probleme djece koja žive van mjesta rođenja i naglašavaju da ta djeca iz svojih rodnih mjesta nose samo štura sjećanja, ali ne i dokumente koja im garantiraju bilo kakvu skrb društva.
Zvaničnica nevladine organizacije REEJER Marie Marguerite je, u izjavi za AA, istakla da je samo 25 posto djece u prijestolnici Dominikanske republike Kinšasi prijavljeno, a da se svakog dana na ulicama rađa u prosjeku po dvoje djece.
Ayokassia Kpatare, zvaničnik organizacije “Prijatelji djece” sa sjedištem u Togou, tvrdi da samo jedno od desetero djece u toj zemlji po rođenju biva i prijavljeno nadležnim institucijama i ima dokumente.
Uprkos svim naporima civilnog društva, popis djece u Africi direktno ovisi o mogućnostima svake zemlje ponaosob, a do 2015. godine se očekuje da se u Africi rodi blizu 130 miliona djece.