Kako navodi Bi-bi-si (BBC) ovi dokumenti nisu procureli već su dostupni u američkom nacionalnom arhivu. Vikiliks navodi da je napravio najveću bazu američkih diplomatskih dokumenata koji mogu da se pretražuju.
Veliki dio posla oko objavljivanja ovih dokumenata uradio je osnivač vebsajta Džulijan Asanž, koji se nalazi izolovan u ambasadi Ekvadora u Londonu.
Asanž se sklonio u ovu ambasadu u junu prošle godine da izbjegne izručenje Švedskoj koja ga traži da odgovara za navodne seksulane napade na dvije žene 2010. godine. On demantuje ove navode smatrajući da su politički motivisani i dio kampanje da ocrni njegov vebsajt.
Asanž je rekao za britanske medije da najnovija kolekcija dokumenata otrkiva “ogroman obim” američke diplomatske aktivnosti širom svijeta.
Dokumenta obuhvataju diplomatske depeše, obavještajne izvještaje i prepisku kongresa od početka 1973. do kraja 1976. godine.
Veliki dio prepiske ili je napisao ili je upućeno Henriju Kisindžeru, koji je bio američki državni sekretar i savjetnik za nacionalnu bezbjednost u tom periodu.
U prepisci se pojavljuju i tvrdnje da je Radživ Gandi, iz najpoznatije indijske političke porodice radio za švedsku firmu Saab-Skanija dok je pokušavala da dobije tender za prodaju svojih lovaca tipa Vigen Indiji. Gandi je tada radio kao komercijalni pilot i nije bio u politici.
Šveđani su ga regrutovali zbog njegovog pristupa majci Indiri Gandi koja je tada bila premijerka. U depešama se navode informacije dobijene od zvaničnika švedske ambasade, ali se dodaje da američki zvaničnici nisu uspjeli da ih potvrde ili demantuju.
Gandi je postao premijer 1984. i ubijen je 1991. godine. Saab-Skanija nije na kraju dobila taj tender, ugovor je dodijeljen britanskom proizvođaču aviona tipa Jaguar.
U depeši iz 1975. iz Londona jedan diplomata daje svoje prve utiske o novoj liderki britanske Konzervativne partije Margaret Tačer.
Diplomata je rekao da je ona brzog, mada ne i dubokog uma i da se jako trudi da savlada i najkomplikovaniji dopis. Navodi se da je oštra sa medijima ali “poštena i otvorena” sa kolegama.
Vikiliks je na svom sajtu prije dvije godine počeo da objavljuje povjerljive depeše američkih diplomata što je dovelo do međunarodnog skandala.