VELIKI ISKORAK U MEDICINI: Bebe rođene s DNK troje ljudi

U Velikoj Britaniji rođeno je osam beba koristeći DNK troje ljudi kako bi se spriječile smrtonosne nasljedne bolesti. Zahvaljujući tehnici poznatoj kao mitohondrijska donacija, djeca su rođena bez neizlječive mitohondrijske bolesti koja se inače prenosi s majke na dijete, prenosi BBC.

Ova metoda, razvijena u Newcastleu, koristi jajašce i spermu roditelja, te zdravo jajašce donatorice kako bi se stvorio embrij sa zdravim mitohondrijama – sićušnim dijelovima stanica koji proizvode energiju. Oštećene mitohondrije mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema: slabljenja mišića, epilepsije, sljepoće, otkazivanja organa – pa čak i smrti novorođenčadi.

Djeca začeta ovom tehnikom nasljeđuju 99,9% DNK od svojih roditelja, a preostalih 0,1% dolazi od donatorice – trajna genetska promjena koja se prenosi na sljedeće generacije, ali bez uticaja na osobine poput izgleda ili karaktera.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Roditelji koji su prošli kroz ovaj postupak ne žele javno istupati, ali preko klinike u Newcastleu podijelili su svoja anonimna svjedočanstva.

“Godinama smo živjeli u neizvjesnosti. Ova terapija nam je dala nadu – i naše dijete”, izjavila je majka djevojčice. “Kad je gledamo sada, punu života i potencijala, preplavljeni smo zahvalnošću.”

Ljekari kažu da su sva djeca rođena bez znakova mitohondrijske bolesti i razvijaju se potpuno normalno. U jednom slučaju zabilježena je epilepsija koja se sama povukla, a kod drugog djeteta otkriven je blaži poremećaj srčanog ritma koji se uspješno tretira.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Oko 1 od 5.000 beba rađa se s mitohondrijskom bolešću. Za mnoge porodice koje su izgubile više djece, ova tehnologija donosi nadu i prekida generacijski ciklus bolesti.

Naučnici naglašavaju da ova metoda ne otvara vrata „dizajniranim bebama“, već isključivo pomaže roditeljima da dobiju zdravo dijete. Uvođenje zakona kojim je ova procedura legalizovana 2015. godine, kao i podrška NHS-a (britanske državne zdravstvene službe), omogućili su da Britanija postane prva zemlja na svijetu koja je ovakav tretman sprovela u praksi.

Profesor Doug Turnbull, jedan od pionira ove metode, kaže: „Ovo je jedino mjesto na svijetu gdje se ovo moglo dogoditi – spoj vrhunske nauke, zakonodavstva i zdravstvenog sistema. Osam zdrave djece bez mitohondrijske bolesti – kakav izvanredan rezultat.“

Liz Curtis iz humanitarne organizacije Lily Foundation dodaje: „Nakon godina čekanja, konačno imamo nadu. Osam beba bez mitohondrijske bolesti znači osam porodica koje su prekinule lanac ove nasljedne tragedije.“

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije