Prema dosadašnjim informacijama, izgledi Camerona za pobjedu su slabi, a također je smanjen i broj onih koji žele izazak Velike Britanije iz EU-a.
Lider Konzervativne stranke brani stav da EU trebaju reforme i da Velika Britanija ne želi da Bruxelles drži sve konce u svojim rukama.
Koalicioni partneri Camerona, Liberalna demokratska stranka i opoziciona Laburistička stranka, smatraju da Velika Britanija treba ostati u Uniji, jer bi izlazak iz EU značio ekonomsko destabiliziranje Velike Britanije.
Velika Britanije 50 posto trgovine vrši sa evropskim zemljama, a 3,5 miliona ljudi u toj državi rade poslove koji su vezani za druge evropske gradove.
Cameron bi, kako kaže, volio da Velika Britanija ostane u EU-u, ali smtra da su E-u potrebne reforme i da Unija treba postati konkurentniji igrač. On također želi vraćanje ovlasti koje su date Bruxellesu i ponovno otpočinjanje pregovora o uslovima članstva u EU-u.
Kada se uzmu u obzir ekonomska politika i politika štednje, koje je Cameron sprovodio, male su šanse da će on opet pobijediti na izborima 2015. godine, navode stručnjaci.
Lider Laburističke stranke Ed Miliband smatra da Cameron, pozivom na referendum, ne misli na dobrobit cijele države, već samo na interese svoje stranke.
Prema zadnjim istraživanjima YouGova, 40 posto Britanaca smatra da Velika Britanija treba ostati u EU-u, dok 34 želi izlazak zemlje iz Unije. U istraživanju iste organizacije u novembru, 30 posto građana je željelo ostati u EU-u, dok je 51 posto građana bilo protiv.
Ukoliko Konverzativna stranka na čelu sa Davidom Cameronom dobije većinu na izborima 2015. godine, smatra se da će referendum biti proveden do 2017. godine.
Velika Britanija je članica Evropske uije od 1973. godine.