Vlasti širom Sjedinjenih Država provode istragu nakon što su rasističke tekstualne poruke – neke s referencijama na “hvatače robova” i “branje pamuka” koje podsjećaju na bolnu i netrpeljivu prošlost zemlje – primile djeca, studenti i zaposleni profesionalci s nepoznatih telefonskih brojeva u nakon predsjedničkih izbora.
Predsjednik NAACP-a upozorio je u četvrtak na moguće šire implikacije retorike pune mržnje prijavljene u više od 20 država od New Yorka do Kalifornije i District of Columbia. Glavni državni tužioci obiju stranaka osuđuju poruke i obećavaju da će iskorijeniti njihove pošiljatelje.
“Nesretna stvarnost izbora predsjednika koji je, historijski gledano, prihvaćao i povremeno poticao mržnju, odvija se pred našim očima”, rekao je izvršni direktor NAACP-a Derrick Johnson. “Ove poruke predstavljaju alarmantan porast odvratne i gnusne retorike rasističkih skupina širom zemlje, koje se sada osjećaju ohrabrene širiti mržnju i potpirivati plamen straha koji mnogi od nas osjećaju nakon izbornih rezultata u utorak.”
Predsjednička kampanja Donalda Trumpa nema apsolutno nikakve veze s ovim tekstualnim porukama, rekla je u izjavi njezina glasnogovornica Karoline Leavitt.
Nije odmah jasno ko je poslao poruke, a ne postoji ni potpuni popis kome su isporučene. Čini se da su barem neki poslani putem TextNow-a u onome za što tvrtka “vjeruje(-a) … da je raširen, koordiniran napad”, rečeno je CNN-u u petak.
“Čim smo saznali, naš tim za povjerenje i sigurnost brzo je djelovao, brzo onesposobivši povezane račune u manje od sat vremena”, rekla je tvrtka čija usluga omogućuje ljudima da se anonimno prijave pomoću adrese e-pošte i šalju poruke koje izgledaju kao da dolaze s nasumično generiranog telefonskog broja.
“Čini se da su tekstovi usmjereni na osobe crne i smeđe boje, uključujući studente”, rekao je državni odvjetnik New Yorka.
“FBI je svjestan uvredljivih i rasističkih tekstualnih poruka poslanih pojedincima diljem zemlje i u kontaktu je s Ministarstvom pravosuđa i drugim saveznim vlastima po tom pitanju”, rekla je agencija u priopćenju objavljenom u četvrtak.
CNN je kontaktirao Federalnu komisiju za komunikacije.
Talaya Jones, crna stanovnica Piscatawaya, New Jersey, bila je “šokirana” kada je u srijedu dobila rasistički tekst u kojem joj se govori da je “odabrana da bere pamuk na najbližoj plantaži”, rekla je u četvrtak za CNN. Tekst se također odnosi na “izvršne hvatače robova”, pokazuje snimak zaslona koji je Jones podijelio sa CNN-om.
“Moja je prva reakcija vjerovatno bila poput nevjerice, kao da sam mislio da je to šala”, rekao je Jones, koji je SMS poruku proslijedio voljenima. “To zapravo samo pokazuje da nismo došli tako daleko kao što su svi mislili da smo kao nacija, od vremena kada je ropstvo još uvijek bilo.”
Emocionalni i psihološki učinak tekstova
FBI i službe za provođenje zakona u Marylandu svjesni su da učenici i drugi dobivaju poruke, stoji u priopćenju javnih škola okruga Montgomery, napominjući da su “organi za provođenje zakona u nekim područjima objavili da poruke smatraju prijetnjama niske razine”.
“Svjesni smo da je emocionalni i psihološki utjecaj na naše učenike, osoblje, a posebno na naše obojene zajednice dubok”, stoji u izjavi školskog odbora. “Mi smo solidarni s onima koji se osjećaju ciljano i povrijeđeno ovim postupcima.”
Tekstualne poruke podsjećaju na razdoblje od ranog 17. stoljeća do kraja građanskog rata 1865. godine, kada su milioni porobljenih Afrikanaca otpremljeni u Sjedinjene Države i prisiljeni raditi na plantažama.
Mnogi su bili prisiljeni živjeti i raditi na plantažama uzgoja pamuka, koji se smatra vodećim usjevom za prodaju. Satima su brali pamuk i podnosili vrućinu, vlagu, nehigijenske uvjete, neliječene bolesti, pothranjenost i silovanje.
Porobljeni ljudi često su bili prodani na aukciji i drugim robovlasnicima, što je dovelo do razdvajanja porodica. Hvatači robova, poznati kao patrole robova, bili su zakonski zaduženi za kontrolu porobljenog stanovništva. Njihove su dužnosti uključivale progon i hvatanje odbjeglih robova i vraćanje njihovim vlasnicima, provođenje policijskog sata te premlaćivanje i teroriziranje robova koji su bili buntovni ili neposlušni.
Primatelji šokirani ‘podlim’ porukama
Ove sedmice na Sveučilištu Alabama brucošica Alysa bila je u suzama i htjela je ići kući nakon što je primila poruku u kojoj je pisalo da je “odabrana za branje pamuka na najbližoj plantaži” i da treba “biti spremna za pretragu”, rekla je njezina majka , rekla je Arleta McCall za CNN.
“Jezivo je da je dan poslije izbora. Jezivo je da je došlo do osobnog telefona moje kćeri. Jezivo je što to ide samo crnim studentima,” rekao je McCall. “Njena skupina prijatelja zacrtala je svoje puteve do razreda kako bi mogli hodati zajedno i čuvati jedni druge.”
Sveučilište u Alabami priznalo je da su “pojedinci diljem zemlje primili ove odvratne poruke” i pozvalo sve koji imaju informacije o njima da to prijave, stoji u priopćenju.
“Rasističke i odvratne neželjene tekstualne poruke” također su se proširile Louisianom, potvrdila je republikanska državna tužiteljica Liz Murrill u četvrtak putem X-a. “Naložila sam istražnom uredu Louisiane da u potpunosti istraži podrijetlo ovih odvratnih tekstova koji samo namjeravaju podijeliti nas”, rekla je, pozivajući sve pogođene da prijave poruke u njezin ured.
Osudivši poruke kao “odvratne i neprihvatljive”, državna tužiteljica New Yorka Letitia James, demokratkinja, rekla je da “tekstovi izgleda ciljaju na crne i smeđe pojedince, uključujući studente, te mogu sadržavati osobne podatke o primatelju, poput imena ili lokacije ”, rekla je na X. “Nedvosmisleno osuđujem svaki pokušaj zastrašivanja ili prijetnji građanima New Yorka i njihovim obiteljima.”
Novinar odabran da ‘bere pamuk’
U Virginiji, fotograf na novinskoj postaji WVEC-TV dobio je tekstualnu poruku s nepoznatog telefonskog broja, oslovljavajući ga imenom i govoreći mu da je “odabran da bere pamuk na najbližoj plantaži”, rekao je.
“Osjećam se kao da je to spam poruka”, rekao je primatelj Sam Burwell u priči koju je objavila postaja. “Osjećam se razočarano porukom koju šalju dan nakon izbora.”
Ured državnog tužioca Virginije općenito je “svjestan ovih tekstualnih poruka i nedvosmisleno ih osuđuje”, rekla je glasnogovornica Chloe Smith, napominjući da “svatko ko vjeruje da je pod prijetnjom ne bi trebao oklijevati kontaktirati lokalnu policiju, kao i njihov lokalni ured FBI-a .”
Rasistička tekstualna poruka s nepoznatog broja također je stigla na ime 15-godišnje kćeri Laure Bass-Brown, rekla je ona za CNN-ovu podružnicu KHOU 11 News na području Houstona. U početku se činilo automatiziranim, ali nakon što je pregledala slike prijatelja svoje kćeri, otkrila je da pošiljatelj često odgovara kada učenici odgovaraju, rekla je Bass-Brown.
Državno tužilaštvo Nevade surađuje s policijom kako bi istražili “izvor onoga što izgleda kao robottekst poruke”, rekao je ured u izjavi za X.
A u Washingtonu, DC, ured državnog tužioca također je “svjestan rasističkih tekstualnih poruka koje se šalju tamošnjim stanovnicima, nedvosmisleno ih osuđujući”, rekao je glasnogovornik Gabriel Shoglow-Rubenstein.
“Svatko ko primi ove poruke trebao bi kontaktirati naš odjel za građanska prava pozivom na 202-727-3400 ili slanjem e-pošte na [email protected]. Ako smatrate da je vaša sigurnost ugrožena, obratite se lokalnoj policiji”, rekao je u izjavi za CNN.
TextNow “radi zajedno s našim industrijskim partnerima na otkrivanju više detalja i nastavlja pratiti obrasce kako bi aktivno blokirao sve nove račune koji pokušavaju poslati ove poruke”, rekla je tvrtka u petak za CNN. “Ne toleriramo niti odobravamo korištenje naše usluge za slanje uznemirujućih ili neželjenih poruka i surađivat ćemo s vlastima kako bismo spriječili te pojedince da to čine u budućnosti.”