Uzavrela POLITIČKA SITUACIJA U AMERICI nakon atentata na Donalda Trampa

Donald Tramp, bivši predsjednik Amerike i aktuelni republikanski kandidat za predsjednika, ranjen je u uho u sinoćnjem atentatu tokom mitinga u Pensilvaniji.

Demokrate jesu listom oštro osudile atentat i poželjele mu brz oporavak, ali se u redovima republikanaca već pojavljuju navodi koji optužuju političke protivnike da su kritikama na Trampa navodno isprovocirali atentat na njega.

Američka politička scena je više nego ikad rascepljena po ideološkim linijama liberala i konzervativaca. Pitanje je da li će atentat na Donalda Trampa uticati na to da se usijane glave ohlade, ili će prvo ranjavanje nekog predsjednika SAD poslije 43 godine — posljednje datira prije 43 godine kada je tadašnji predsjednik Ronald Regan ranjen u atentatu — gurnuti američko društvo preko ivice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Osude političkih kolega ali i prve teorije zavjere: “Bajden je poslao naređenja”

Neposredna reakcija na atentat na Donalda Trampa na jučerašnjem skupu u Pensilvaniji bila je osuda nasilja od strane političkih ličnosti i međunarodnih prijatelja i neprijatelja, ali i rani nalet teorija zavjere na društvenim mrežama.

Tako su neki republikanci optužili Džoa Bajdena da je pripremio scenu za pucnjavu na mitingu Donalda Trampa, navodeći jezik koji je koristio protiv bivšeg predsjednika tokom kampanje.

Poslanik Majk Kolins iz Džordžije je među prvim članovima republikanskog doma “uperio prst” u Bajdena.

– Republikanski okružni tužilac u okrugu Batler, Pensilvanija, treba odmah da podnese optužnicu protiv Džozefa R. Bajdena za podsticanje na ubistvo – napisao je na X platformi, nakon što je podijelio izjavu Bajdena iz avgusta kada je izjavio da mu je “cilj da pobjedi Trampa na izborima”, kao i da je “vrijeme da se završi razgovor o debati jer je vreme da Trampa postavimo kao metu”.

“Bajdenova retorika je dovela do pokušaja ubistva”

Senator iz Ohaja, Džej Di Vens, koji je identifikovan kao potencijalni Trampov potpredsjednik, rekao je na X da nasilje “nije samo neki izolovani incident”.

– Centralna premisa Bajdenove kampanje je da je predsjednik Donald Tramp autoritarni fašista koji mora biti zaustavljen po svaku cijenu. Ta retorika je direktno dovela do pokušaja ubistva predsjednika Trampa – napisao je.

Republikanac Stiv Skaliz je takođe istakao da “ova zapaljiva retorika mora prestati”.

– Nedjeljama su lideri demokrata raspirivali smiješnu histeriju da bi ponovni izbor Donalda Trampa bio kraj demokratije u Americi. Jasno je da smo u prošlosti vidjeli kako krajnji ljevičari djeluju na nasilnu retoriku – rekao je Stiv Skaliz, koji je preživio političku motivisanu pucnjavu 2017. godine.

Republikanska predstavnica Mardžori Tejlor Grin je rekla da su “demokrate ovo htjele da se desi”.

– Godinama su željeli da Tramp ode i spremni su da učine sve da se to dogodi – navela je.

Tramp prvi podigao glas protiv Bajdena

Donald Tramp, koji je bio predsjednik od 2017. do 2021. godine, lako je nadmašio svoje rivale za republikansku nominaciju na početku kampanje i uglavnom je ujedinio oko sebe stranku koja se nakratko pokolebala u podršci nakon što su njegove pristalice napale Kapitol 6. januara 2021. godine, pokušavajući da poništi svoj izborni poraz 2020. godine.

Ipak, ova bivša rijaliti zvijezda i biznismen je ušao u godinu suočavajući se sa brojnim pravnim brigama, uključujući četiri odvojena krivična gonjenja. Krajem maja je proglašen krivim da je pokušao da prikrije tajne isplate novca zvezdi filmova za odrasle Stormi Danijels. Ali druga tri krivična gonjenja obustavljena su zbog raznih faktora.

Tramp bez dokaza tvrdi da je sva četiri procesuiranja orkestrirao Bajden kako bi pokušao da ga spreči da se vrati na vlast.

Šta je rekao Bajden?

Aktuelni predsjednik SAD, Džo Bajden sazvao je sinoć hitnu konferenciju za medije, gdje se obratio građanima nakon atentata.

– Pokušao sam da dođem do Donalda Trampa. On je sa svojim doktorima. Očigledno, dobro je. Suština je da je Trampov miting trebao da se sprovede mirno, bez ikakvih problema. Ali ideja da u Americi postoji političko nasilje ili nasilje kao što je ovo, jednostavno je nečuveno. Svi to moraju osuditi. Ne znam dovoljno da li je ovo pokušaj atentata – izjavio je Bajden nakon pucnjave.

Prema posljednjim informacijama, Bajden je pričao sa Trampom, ali o čemu su pričali nije poznato, saopštila je Bijela kuća.

Ankete stanovništva zabrinjavajuće

Amerikanci se plaše porasta političkog nasilja, pokazuju nedavne ankete Rojtersa i Ipsosa, pri čemu su dva od tri ispitanika u majskoj anketi izjavila da se plaše da bi nasilje moglo pratiti predstojeće izbore u novembru.

Još uvijek je nejasno ko je pucao na Trampa, i zbog čega, kao i kakva politička uvjerenja ima, ali istraživanja sprovedena krajem juna na Univerzitetu u Čikagu pokazalo je da sada postoji veća podrška nasilju protiv Trampa (10 odsto Amerikanaca ili 26 miliona ljudi) u poređenju sa nasiljem u korist Trampa (6,9 odsto ili 18 miliona ljudi).

A od 26 miliona odraslih Amerikanaca koji podržavaju nasilje kako bi sprečili Trampa da povrati predsjednički položaj, više od 30 odsto posjeduje oružje. Takođe, 58,6 odsto se složilo da u današnjoj Americi izbori neće riješiti najosnovnije političke i društvene probleme zemlje.

– Moramo biti spremni na nasilje koje dolazi sa ljevice u suprotnosti sa Trampovom vladavinom – izjavio je Bob Pejp, profesor na Univerzitetu u Čikagu.

Pucnjava na Trampovom mitingu dogodila se dva dana prije početka republikanske nacionalne konvencije, kada bi Tramp trebalo da postane formalni kandidat stranke.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije