Taj zakon odlučit će o sudbini 11 miliona ilegalnih useljenika.
Ove sedmice Senat bi trebalo da raspravlja o amandmanima zakona usvojenog u sklopu reforme imigracionog sistema.
Tokom prvog mandata predsjednika Baracka Obame sigurnost u graničnom području je pojačana kako bi se spriječio ulazak ilegalnih imigranata u SAD. Podignuti su novi zidovi i ograde, povećan broj patrola i deportacija.
Stručnjaci s Univerziteta u Arizoni proveli su tri godine razgovarajući s imigrantima deportovanim iz SAD-a.
‘ Saznali smo da ljudi provode najmanje dva dana pješačeći pustinjom. Najčešće su to dva to tri dana. Oko 40 posto njih ostane bez hrane i vode. Uslovi su izuzetno teški, jer je to jedna od najsurovijih pustinja u svijetu. Samo prošle godine na jugu Arizone pronađena su tijela 171 imigranta koji su umrli tokom putovanja’ – kaže Jeremy Slack s Univerziteta u Arizoni.
Broj imigranata koji su izgubili život prelazeći granicu prošle godine je porastao za 27 posto, na 477 osoba.
Uprkos rizicima, stručnjaci su otkrili da je 61 posto deportovanih imigranata odlučno da opet ilegalno uđe u SAD, izvijestila je Al Jazeera.
Najčešći razlog je to što Sjedinjene Države smatraju svojim domom. Više od polovine ih je iza sebe ostavilo najmanje jednog člana porodice koji ima američko državljanstvo, a gotovo četvrtina ih ima djecu mlađu od 18 godina, rođenu u SAD-u.
Stručnjaci su saznali i to da pooštravanje kontrola na granici potiče ljude koji uspiju ući u SAD da tamo ostanu zauvijek.