Obično oluje u ranoj sezoni ne ukazuju na ono što će se dogoditi kasnije u sezoni jer potrebni atmosferski uslovi za snažne oluje još nisu uspostavljeni. Ali Beryl je razbio kalup.
“Uobičajeno, olujne aktivnosti u ranoj sezoni ne govore nam mnogo o tome šta će se dešavati u ostalom vremenu”, rekao je za CNN Phil Klotzbach, stručnjak za uragane i istraživač sa Univerziteta Colorado State. „Ali kada su oluje jake u tropskom Atlantiku i istočnim Karibima, to obično predstavlja preteču veoma prometne sezone.”
Najprometniji dio sezone uragana na Atlantiku obično ne počinje do sredine avgusta i dostiže vrhunac u septembru, ali Beryl – koji se prvobitno formirao krajem juna – ponašao se kao da je već stigao. Voda kroz koju je Beryl jurila bila je topla koliko bi trebala biti u septembru, pa se ponašala kao septembarski uragan.
To je nešto na šta su prognostičari upozoravali da bi se moglo dogoditi i prije početka sezone.
“Beril potvrđuje ono što smo mislili o (ove) sezone, da s obzirom na ekstremno tople temperature (vode) koje trenutno imamo, mogli bismo doživjeti oluje srednjeg tipa ranije nego što je uobičajeno”, rekao je Klotzbach.
Temperature okeana u Atlantskom basenu ostaju istorijski tople i bile su više od godinu dana, posebno tamo gde je Beril prvi put postao uragan. Topli okeani su glavna posljedica zatopljenja svijeta zbog zagađenja fosilnim gorivima i obezbjeđuju gorivo za tropske sisteme da eksplodiraju u snazi vrtoglavom brzinom.
Beryl se brzo pojačao brže od bilo koje druge zabilježene oluje početkom sezone, kada su se vjetrovi povećali za 65 milja na sat za samo 24 sata, prema Klotzbachu. Brzo intenziviranje postaje sve vjerovatnije kako klimatska kriza napreduje.
“Berilovo rano i brzo intenziviranje ukazuje na tipove ekstremnih vremenskih događaja koje možemo češće viđati u svijetu koji se zagrijava,” kaže Mona Hemmati, naučnica postdoktorskog istraživanja na Climate School Univerziteta Kolumbija. Beryl “uključuje mnoge strahove koje naučnici imaju za ovu sezonu uragana”, rekao je Hemmati za CNN.
Oluja je iskoristila izuzetno tople vode i na kraju je ojačala u najraniji uragan kategorije 5 na Atlantiku koji je zabilježen – jednu od nekoliko prekretnica koje nijedan drugi uragan početkom jula nije dostigao.
Berylin nastup bez presedana samo je učvrstio hor stručnih glasova – uključujući Klotzbachov tim u državi Colorado – koji su pozvali na hiperaktivnu sezonu uragana mnogo prije nego što su se formirale prve tri imenovane oluje – Alberto, Beryl i Chris.
“Ova aktivnost u ranoj sezoni je vjerovatno znak upozorenja da će stvari biti veoma zauzete kada se približimo vrhuncu sezone”, upozorio je Klotzbach.
Klotzbachova grupa prognostičara u državi Colorado povećala je broj imenovanih oluja, uragana i velikih uragana koji se očekuju ove sezone u ažuriranju njihove prognoze za sezonu uragana u utorak. Sada predviđaju da će sezona na Atlantiku imati 25 imenovanih oluja, uključujući 12 uragana, od kojih će polovina postati veliki uragani najmanje kategorije 3 jačine.
Prognoza se također oslanja na rastuću La Ninju koja bi trebala ublažiti smicanje vjetra – promjenu brzine ili smjera vjetra na različitim visinama u atmosferi – iznad Atlantika. Visok nivo smicanja vjetra može razdvojiti aktivnu oluju ili spriječiti njeno formiranje. Bez toga bi se moglo formirati i ojačati više oluja.
Ali ekstremno topla voda će se zadržati na vrhuncu sezone uragana i oluje bi to mogle u potpunosti iskoristiti da savladaju smicanje vjetra, baš kao što je Beryl učinila.
Ekstremno topla voda održala je Beryl nevjerovatno jakim, čak i kada je u pitanju smicanje vjetra koji ga je značajno oslabio. To se dogodilo i tokom prošlogodišnje sezone uragana kada je El Ninjo donio povećan smicanje vjetra, ali je nevjerovatno topla voda i dalje pomogla da se formira 20 imenovanih oluja.
Za sada se očekuje kratka pauza u atlantskim tropskim aktivnostima u narednih tjedan ili dvije, dijelom zbog velike površine suhog, prašnjavog zraka i nekih napada umjereno ometajućeg smicanja vjetra.
Oblaci suhog zraka ispunjenog saharskom prašinom koji putuju preko Atlantika iz Afrike tipični su u ovo doba godine. Ponekad čak može doći i do Sjedinjenih Država i pomoći u stvaranju zadivljujućih zalazaka sunca, piše CNN
Ali suv, prašnjav vazduh nije prijatelj tropskim sistemima. Odseca vlagu koja je sistemu potrebna da bi preživeo, tako da Nacionalni centar za uragane ne ističe nijedno područje za praćenje tropskog razvoja tokom sledeće nedelje.
Kada će se pauza završiti i kada će početi najprometniji dio sezone uragana je “pitanje od milion dolara”, prema Klotzbachu. Tropska aktivnost bi mogla ponovo da se poveća kasnije u julu ili da se zadrži do avgusta, u zavisnosti od toga kako će se nekoliko atmosferskih faktora odigrati u narednih nekoliko nedelja, rekao je za CNN.
U svakom slučaju, s tako ekstremnom okeanskom toplinom koju je potrebno iskoristiti, Beryl je dokazala da su vrata širom otvorena za plodnu sezonu.