Ured UN-a za ljudska prava ustvrdio je da vidi dokaze o zločinima protiv čovječnosti u kineskoj regiji Xinjiang u izvješću koje je sinoć, samo 13 minuta prije isteka mandata, objavila šefica tog ureda Michelle Bachelet.
“Razmjeri proizvoljnog i diskriminirajućeg pritvaranja pripadnika ujgurskih i drugih pretežno muslimanskih skupina… mogu predstavljati međunarodne zločine, posebice zločine protiv čovječnosti”, navodi se u izvješću. Zaključuje se da su od 2017. do 2019., i potencijalno nakon toga, ljudi bili lišavani temeljnih prava.
Stotine tisuća Ujgura i drugih pripadnika manjinskih skupina stavljeno je u kampove za prisilni preodgoj, po tvrdnjama skupina za ljudska prava i Ujgurima koji su pobjegli iz Kine. Peking je odbacio optužbe i nazvao ih lažima.
Tvrdi da joj je 40 vlada tražilo da ne objavi izvješće
Izvješće UN-a trebalo je biti objavljeno prošle godine, ali Bachelet je odgodila njegovo objavljivanje jer je mjesecima pregovarala s Kinom da joj dopusti dolazak u tu zemlju. Putovanje se dogodilo u lipnju, nakon što je Kina pristala na zahtjeve da Bachelet i njezin ured odlučuju kamo će ići i s kim će razgovarati bez nadzora vlasti.
Bachelet je otputovala u Xinjiang, ali se do kraja putovanja suzdržala od kritiziranja postupaka kineske vlade u regiji, što je izazvalo međunarodne kritike na njezin račun.
Zbog izvješća se našla pod snažnim pritiskom i rekla je da joj je prošli tjedan skupina od 40 vlada poslala pismo u kojem je pozivaju da ga ne objavljuje.
Kina: ‘Farsa SAD-a, Zapada i protukineskih snaga’
Kina se oštro protivi objavi izvješća, rekla je u četvrtak Stalna kineska misija pri UN-ovom uredu u Ženevi. “Izvješće se temelji na pretpostavci krivnje, koristi lažne informacije i predstavlja farsu koju su isplanirali Sjedinjene Države, zapadne zemlje i protukineske snage”, rekao je glasnogovornik Liu Yuyin.
Bachelet je 2018. preuzela čelnu dužnost UN-a za ljudska prava, a nije se kandidirala za drugi mandat. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres još nije imenovao njezinog nasljednika.