Prethodnih dana ruska strana je dobijala informacije o koncentraciji ukrajinskih snaga u pograničnom području oko Kurske i Belgorodske oblasti.
Jedan dio ukrajinskih snaga nalazio se u šumama u blizini sela Privolje. Takođe, primijećen je dolazak ukrajinskih snaga u ukrajinskoj oblasti Sumi, nasuprot Brjanske oblasti. Moguću aktivnost ukrajinskih snaga potvrdila je i pojačana aktivnost topovskih napada i bespilotnih letjelica.
U utorak, 6. avgusta ukrajinske snage su “upale” u Kursku oblast, tačnije u Sudžanski i Korenjevski okrug. Prema informacijama sa fronta, ukrajinske snage su uspjele da naprave određeni napredak. Telegram kanalima su počeli kružiti snimci zarobljenih ruskih vojnika i izgorjelog ruskog helikoptera Ka-52. Uz to, ukrajinske formacije imale su podršku artiljerije i bespilotnih letjelica.
U večernjim časovima stigla je potvrda da su se ukrajinske formacije uspjele učvrstiti u graničnom pojasu, uprkos intenzivnim odgovorima ruskih snaga.
U tom periodu, ukrajinske snage su uspješno zauzele tri naselja u Kurskoj oblasti, ali nisu uspjele zadržati kontrolu nad auto-putem između Sverdlikova i Sudže.
Ujutro, 7. avgusta, potvrđeno je da su ukrajinske snage ušle u gradić Sudža te da je sada linija rijeka Sudža. Civilno stanovništvo tokom dana je napuštalo grad. Ruske snage su relativno brzo prebacile pojačanja, ali su se OS Ukrajine uspjele na tom području konsolidovati i utvrditi pozicije.
Kako je moguć ovakav upad?
Iako su postojale obavještajne informacije koje su stizale nekoliko dana ranije prije napada, da Ukrajina gomila snage na tom području, činjenica je da niko s ruske strane nije reagovao. Budući da granične snage ruske vojske nisu velike, Ukrajina je relativno brzo ostvarila napredak. Moguće je da je ruska strana očekivala ukrajinski napad na pogranična sela, ali ne i jaču ofanzivu, prenosi Index.hr.
Koji je cilj?
Perspektiva da ova akcija ukrajinske vojske ima više informativno-politički značaj nego vojni prevladava i na Zapadu, ali i u samoj Ukrajini. Time se pokazuje da Ukrajina može napasti, podižući moral u ukrajinskom društvu, a istovremeno se izaziva razdor unutar ruskih elita.
Drugi aspekt ovog napada su pregovori. Ovo je akcija kojom Kijev želi ili omesti pregovore ili ojačati svoju poziciju pred iste.
Takođe, nije nebitno i to što je sada Nuklearna elektrana Kursk ukrajinskim snagama na 50 km. U kontekstu ovog rata, 50 km je puno, kada se zna koliko je potrebno vremena da se zauzme i kilometar teritorije. Rusko vodstvo je itekako svjesno prijetnje koje predstavlja ili zauzimanje NE Kursk ili sama mogućnost da je nuklearna elektrana u dometu ukrajinskoj artiljeriji.
U svakom slučaju, situacija oko Sudže još uvijek nije jasna. Ono što jeste jasno je da je Ukrajina definitivno upala na teritoriju Ruske Federacije i zauzela dio te teritorije. Iako je upitno koliko to ima vojnog značaja, jasno je da se unutar ruskog društva ponavlja situacija u kojoj se pokazuju problemi unutrašnje bezbjednosti, što je započelo pobunom Vagnera.