Prodavnica sa heroinom i crackom trebala bi se otvoriti u Vancouveru kada teške droge budu dekriminalizirane krajem mjeseca, piše The Telegraph.
Kupci u The Drug Storeu moći će kupiti do 2,5 grama heroina, cracka i drugih teških droga uključujući metamfetamin.
Osoblje u trgovini nosit će zaštitne pancirke i maske kako bi sakrili svoj identitet.
Dana 31. januara Britanska Kolumbija trebala bi dekriminalizirati posjedovanje količina droga A klase za osobnu upotrebu, što je potez koji su konzervativci osudili kao “preplavljivanje ulica otrovom”.
Zvaničnici u ovoj pokrajini, kojom upravlja Nova demokratska stranka (NDP), kažu da je politika usmjerena na smanjenje “stigme” ovisnosti o drogama i stope predoziranja.
Takođe su nedavno pokrenuli inicijativu u kojoj se ovisnicima nude opioidi na recept u sklopu programa koji finansiraju porezni obveznici.
Britanska Kolumbija je 2015. imala 529 smrtnih slučajeva pripisanih predoziranju drogama. U prvih osam mjeseci 2022. brojka je porasla na 1644. Porast se djelimično pripisuje porastu upotrebe sintetskog opioida fentanila.
‘Ne postoji sigurna opskrba ovim lijekovima’
Prošlog mjeseca, Pierre Poilievre, novi vođa Konzervativne stranke Kanade, pokrenuo je žestok napad na politiku prema drogama u toj pokrajini.
G. Poilievre je rekao: “Moramo prestati koristiti porezne dolare za finansiranje opasnih lijekova pod takozvanom i ironično nazvanom idejom sigurne opskrbe.”
“Ne postoji sigurna opskrba ovim lijekovima. Oni su smrtonosni. Oni su smrtonosni i stvaraju nemilosrdnu ovisnost.”
Novu trgovinu teških droga otvara Jerry Martin (51), izliječeni ovisnik o drogama koji se ne drogira 15 godina, a čiji je brat umro od predoziranja.
Rekao je da želi korisnicima droga omogućiti pristup sigurnim i testiranim zalihama, opremi poput sterilnih igala, te ih edukovati o tome kako se riješiti svoje ovisnosti.
Nije jasno odakle će se nabaviti droga koja se prodaje, ali će se nuditi po cijenama malo iznad uličnih cijena.
Prodaja teških droga neće biti legalna
Uprkos predstojećoj dekriminalizaciji, u Vancouveru će i dalje biti zabranjena prodaja teških droga, uključujući heroin i crack, tako da će gospodin Martin kršiti zakon.
Međutim, policija u gradu je u prošlosti ignorisala prodaju kanabisa u trgovinama kada je to bilo protivzakonito.
Prodaja medicinskog kanabisa legalizovana je 2018. godine, ali prije toga već su postojali deseci “dispanzera” kanabisa koji su otvoreno radili u Vancouveru.
Policija je u to vrijeme rekla da ima “druge prioritete” nego da ih zatvori.
Gospodin Martin je rekao da će, ako bude uhapšen kad se otvori njegova trgovina, pokrenuti pravni slučaj, zalažući se za prodaju teških droga prema kanadskoj Povelji o pravima i slobodama.
On je za kanadsku televiziju rekao: “Mnogi od tih ljudi svaki dan rizikuju kako bi otišli po drogu, ako ona nije čista ili sigurna, ili se dovode u opasne situacije.
“Mnogi predatori tjeraju djevojke da rade stvari za njihovu drogu, imale li novca ili ne.
“Mislim da nikome nije baš ugodno, pa mogu doći ovamo i ne moraju brinuti ni o čemu od toga.”
Dodao je: “Ljudima koji misle da je to loša ideja, morate to pogledati iz ugla korisnika i porodice tog korisnika.”
Njegov advokat, Paul Lewin, rekao je: “Vancouver je vrlo progresivan dio zemlje.”