U Francusku stigle prve “naučne izbjeglice” iz Amerike, traže “spas” od Donalda Trumpa

Prvi akademici koji “bježe” iz SAD-a pod predsjednikom Donaldom Trumpom stigli su u Francusku, a razlog odlaska iz Amerike je generalna politika Bijele kuće prema univerzitetima.

Univerzitet Aix-Marseille prošle sedmice predstavio je osam istraživača sa sjedištem u SAD-u koji su u završnoj fazi priključenja univerzitetskom programu “Sigurno mjesto za nauku” (Safe Place for Science), koji ima za cilj da privuče istraživače koji su iskusili ili se boje smanjenja finansiranja pod administracijom Trumpa.

I dok su i Francuska i Evropska unija pokrenule višemilionske programe kako bi privukle istraživače iz SAD-a otkako je Trump preuzeo predsjedništvo u januaru, inicijativa AMU bila je prva takve vrste u zemlji, što znači da su ovih osam istraživača prve akademske “izbjeglice” koji planiraju zamijeniti SAD s Francuskom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Govoreći iz univerzitetske laboratorije za astrofiziku, predsjednik AMU Eric Berton uporedio je situaciju s onom evropskih akademika koji su bježali od progona nacističke Njemačke prije i tokom Drugog svjetskog rata.

“Ono što se danas dešava nije nepovezano s jednim drugim mračnim periodom naše historije”, rekao je on.

Berton i bivši francuski predsjednik François Hollande zagovaraju uvođenje statusa “naučnog izbjeglice.”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako većina istraživača koji su prisustvovali Bertonovom govoru još nisu potpisali ugovore s AMU-om, zatražili su anonimnost kako bi zaštitili svoje pozicije u SAD-u u slučaju da ne budu primljeni ili odluče odbiti ponudu.

AMU je naveo da je 298 istraživača sa prestižnih univerziteta uključujući Stanford i Yale podnijelo prijave, uprkos činjenici da univerzitet nema veliko međunarodno ime u poređenju s nekim pariškim institucijama.

Univerzitet je već izdvojio 15 miliona eura za finansiranje programa i lobira kod francuske vlade da udvostruči taj iznos, što bi omogućilo skoro udvostručenje planiranog broja zaposlenih sa 20 na 39.

Ipak, preseljenje u novu zemlju u kojoj engleski nije službeni jezik veliki je korak. Tu je i pitanje plata, koje su za akademike u Francuskoj niže nego u SAD-u, kao i činjenica da ima manje novca za istraživanja.

Predsjednik univerziteta insistirao je da će učesnici programa “Sigurno mjesto za nauku” biti plaćeni isto kao i francuski istraživači.

Ta izjava imala je za cilj da ublaži zabrinutost u francuskoj akademskoj zajednici da će novac sada biti usmjeren na privlačenje američkih naučnika, dok domaći istraživači već dugo ukazuju na nedostatno finansiranje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije