Opasnost od požara u ovom trenutku postoji na Halkidikiju, Tasosu i Eviji, te su na snazi posebne mjere kako bi se zaštitili mještani i turisti.
Snažan toplotni talas pogodio je Grčku, a prema rečima meteorologa “spržio” je zemlju i potrajaće sve do kraja nedjelje. Ulice su puste, život kao da je zamro, na plažama, što se rijetko viđa, gotovo da nema kupača…
Juče u ranim prijepodnevnim satima termičke kamere su već na asfaltu i zgradama u Atini zabilježile temperaturu od preko 70 stepeni, dok se na Akropolju računa na cijelih 100 stepeni. Zato je ova glavna atinska atrakcija na razočarenje turista svih ovih dana od 12 do 17 časova zatvorena za posjete.
Opustjele su i ulice, mnogo je manje saobraćaja, turisti se ograničavaju na šetnju uskim sokacima, posjetu Nacionalnom parku. Grčke vlasti otvorile su u svakoj opštini javni prostor sa klimatizacijom u kojem stanovništvo i gosti mogu da se zaštite od vrućine, na nekim punktovima u centru, posebno na Sintagmi, dijele se flašice sa vodom.
Zabranjeni su svi radovi na otvorenom, ograničen je rad službi brze dostave, međutim evzoni, iako je broj turista koji prate smjenu straže vrlo mali, i dalje ostaju na dužnosti ispred parlamenta na Sintagmi i ispred predsjedničke palate. Doduše, pojačane su mjere njihove zaštite s obzirom na to da su uniforma i obuća koju nose teški od 12 do 15 kilograma i u njoj je temperatura 60 stepeni.
U ovim tropskim danima dozvoljen im je duži odmor u hladu stražarnice, dežurni oficir im briše znoj dok oni ostaju nepomični do 60 minuta i u slučaju da im pozli udarcem puške sa dugom cijevi o zemlju daju znak da im je potrebna pomoć. U svakom slučaju, oni dugo treniraju da bi bili u stanju da ostaju nepomični bez obzira na vremenske uslove mada, po ovoj vrućini, posmatrati ih izaziva nelagodu.
Toplotni talas je zahvatio cijelu zemlju i opasnost od požara je porasla, posebno u takozvanim narandžastim zonama koje su u ovom trenutku proglašene u centralnoj Grčkoj, na istočnom Peloponezu i južnim ostrvima. Međutim, strahuje se od najavljenog pojačanja vjetra krajem nedjelje, što bi moglo da izazove nove požare. Do sada, dnevno je registrovano 40 požara, najdramatičniji je bio na Korintu, u kojem je u protekla dva dana izgorjelo 1.200 hektara borove šume i desetak kuća, stanovništvo je evakuisano iz šest opština, od kojih je najteže bila pogođena Kastanja.
Opasnost od požara u ovom trenutku postoji i na Halkidikiju, Tasosu i Eviji, te su na snazi posebne mjere kako bi se zaštitili mještani i turisti. Tako je na Halkidikiju do subote na snazi zabrana kretanja vozila i pješaka u najugroženijim oblastima Kasandre, Sitonije i Aristotelisa. To znači da će na poluostrvu Kasandra do Agija Paraskevi, kao i lokaliteta Arapis i Halkovuni kod mesta Paliuri važiti ova zabrana. Ona se odnosi i na Sitoniju, na greben Dragondeli, na Aristotelisu se odnosi na Uranopolis, Camiju i Fisioku.