Foto: Liam Gant, pexels.com
Iako je Holandija nadaleko poznata po razvijenoj infrastrukturi za bicikliste, novi biciklistički parking podiže nacionalnu opijenost na potpuno drugi nivo.
Sa kapacitetom od 7 hiljada mesta, parkiralište za bicikle na Centralnoj željezničkoj stanici u holandskoj prestonici najveće je u Amsterdamu. Ali njegova glavna posebnost leži u poziciji: nalazi se u potpunosti ispod vode, i prvo je takvo u svijetu.
Garaža vrijedna 60 miliona evra otvorena je 26. januara. Kako se navodi, građani mogu da svoje bicikle parkiraju potpuno besplatno do 24 sata, a korišćenje svakog narednog dana košta 1,35 evra. Korisnicima je na raspolaganju i servis u kojem mogu da poprave svoje dvotočkaše.
Saobraćajne gužve su problem velikih urbanih sredina širom svijeta, ali u Amsterdamu, gradu u kojem broj bicikala premašuje broj stanovnika, njih prave i dvotočkaši koji su parkirani svuda. Futurističko parkiralište doprinijeće rješavanju ovog problema na nesvakidašnji način, pomijerajući bicikle ispod vode, ali ono predstavlja samo jedan korak u rekonstrukciji ekstremno prometnog dijela grada.
Okruženje Centralne željezničke stanice, pored gradske luke, dugo služi za ulazak putnika u Amsterdam. U posljednjih pet godina izgled mu se znatno promijenio u odnosu na 20. vijek – na kopnu je prostor oduzet automobilima u korist biciklista i pješaka. Neki putevi su očišćeni kako bi se fokus bacio na ključnu prostornu odliku, vodu, koja sada teče oko istorijske stanice podignute na vještačkim ostrvima.
U međuvremenu, podzemlje je dobilo dve metro stanice, a nova garaža za bicikle posljednji je segment transformacije koji je započet 2019. Do parkinga, smještenog devet metara ispod zemlje, dolazi se pomoću zakrivljene staze.
Da bi sproveli ovaj ambiciozni projekat u djelo, Holanđani su morali da isuše tamošnje jezero.
S obzirom na blizinu centralne željezničke stanice i razvijenost javnog prevoza, ova garaža biće veoma korisna za vozače bicikla koji putuju vozom ili autobusom. Dodatno, lokacija omogućava i lak dolazak do najužurbanijih dijelova Amsterdama pješke.
Povezanost različitih vidova transporta, poput ove, postaje sve bitnija u gradovima zato što ljudi, u cilju smanjenja svog karbonskog otiska i troškova putovanja, sve više mijenjaju svoje zagađujuće četvorotočkaše čistijim i jeftinijim alternativama.
Prosječan Holanđanin u toku dana na svom biciklu pređe u prosjeku 2,6 kilometara. Šta kada bismo svi bili malo više poput njih i češće pedalirali umjesto da smo za volanom?
Tada bi svjetske emisije ugljen-dioksida opale za 686 miliona tona godišnje, pokazala je jedna studija iz prošle godine.