Tvorac prve genetički modifikovane djece odležao tri godine zatvora, sada ponovo želi modifikovati embrione

He Jiankui, kineski naučnik koji je izazvao globalno zgražanje 2018. kada je otkrio da je stvorio prvu djecu sa modifikovanim genima, iznio je novi prijedlog za modificiranje ljudskih embrija za koji tvrdi da bi mogao pomoći “populaciji koja stari”, piše CNN.

On je 2019. godine u Kini osuđen na tri godine zatvora zbog “ilegalne medicinske prakse”, a ponovno se pojavio prošle godine i iznenadio svjetsku naučnu zajednicu kada je na društvenim mrežama objavio da otvara istraživački laboratorij u Pekingu.

Od tog vremena, objave o njegovom istraživanju na njegovom Twitter nalogu fokusirane su na predložene planove za razvoj genske terapije za rijetke bolesti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ali u četvrtak je ponovno izazvao kontroverze objavivši novi prijedlog istraživanja za koji stručnjaci kažu da podsjeća na njegov raniji rad, koji su naučnici generalno osudili kao neetički i opasan – s potencijalom da utiče na ljudsku DNK kroz generacije.

U sažetom dokumentu od jedne stranice, predložio je istraživanje koje bi uključivalo mišje embrije za uređivanje gena, a zatim ljudske oplođene jajne stanice ili zigote, kako bi se ispitalo da li mutacija “daje zaštitu od Alzheimerove bolesti”.

“Starenje stanovništva od velike je važnosti i kao socioekonomski problem i kao opterećenje za medicinski sistem… Trenutno ne postoji učinkovit lijek za Alzheimerovu bolest”, napisao je o rastućem demografskom opterećenju Kine zbog sve većeg udjela starijih osoba.

Za razliku od medicinske prakse koja ga je odvela u zatvor, ovaj potencijalni eksperiment uključuje neku vrstu abnormalne oplođene jajne stanice za koju se generalno smatra da nije prikladna za implantaciju u ženu.

Nijedan ljudski embrij neće biti implantiran za trudnoću, a prije pokusa bili bi potrebni “dopuštenje države i etičko odobrenje”, stoji u prijedlogu.

Nije jasno da li bi dobio odobrenje za takav rad u Kini, čak i ako bi se prijedlog koji je iznio smatrao opravdanim – a vanjski stručnjaci kažu da sadašnji prijedlog nije naučno utemeljen.

Vlasti u Kini preduzele su više koraka kako bi postrožile pravila i etičke standarde koji utiču na uređivanje ljudskih gena nakon otkrića o njegovim prethodnim istraživanjima. Takođe su mu zabranili da se bavi poslovima vezanim za usluge potpomognute reprodukcije i postavili ograničenja na njegov rad s ljudskim genetskim resursima, prema izvještavanju državnih medija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije