Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u utorak da bi bio otvoren za to da milijarder Elon Musk kupi društvenu mrežu TikTok, ako bi izvršni direktor Tesle (TSLA.O) to želio.
Zašto je to važno?
Aplikacija za kratke videozapise, koju koristi 170 miliona Amerikanaca, privremeno je bila nedostupna korisnicima neposredno prije nego što je na snagu stupio zakon koji nalaže da TikTok mora biti prodan od strane kineskog vlasnika ByteDancea zbog nacionalne sigurnosti – ili će biti zabranjen.
Bloomberg News je prošle sedmice izvijestio da su kineski zvaničnici u preliminarnim razgovorima o potencijalnoj prodaji TikTokovog poslovanja u SAD-u Musku, iako je kompanija to negirala.
Trump je u ponedjeljak potpisao izvršnu naredbu kojom traži odgodu primjene ovog zakona za 75 dana, nakon što su američki zvaničnici upozorili da bi pod kineskom matičnom kompanijom ByteDance mogli postojati sigurnosni rizici vezani uz zloupotrebu podataka američkih građana.
TikTok je i dalje bio nedostupan za preuzimanje na Apple i Android uređajima u SAD-u u utorak poslijepodne.
“Bio bih za, ako bi on htio da ga kupi,” rekao je Trump novinarima u utorak kada su ga pitali da li bi bio otvoren za Muskovu kupnju platforme.
“Sreo sam se s vlasnicima TikToka, velikim vlasnicima,” dodao je Trump. “Ono što mislim reći nekome je: ‘Kupite ga i polovicu dajte Sjedinjenim Američkim Državama.'”
Širi kontekst
Zagovornici slobode govora protive se zabrani TikToka prema zakonu koji je donio američki Kongres i koji je potpisao bivši predsjednik Joe Biden.
Kompanija tvrdi da su američki zvaničnici pogrešno prikazali njene veze s Kinom te naglašava da su algoritam preporuka sadržaja i podaci američkih korisnika pohranjeni u SAD-u na cloud serverima kojima upravlja Oracle (ORCL.N). Takođe, odluke o upravljanju sadržajima koji utiču na američke korisnike donose se unutar SAD-a.
Musk, koji je potrošio više od 250 miliona dolara kako bi pomogao Trumpovoj kampanji za predsjedničke izbore u novembru, ranije je izjavio da postoji “nebalansirano” poslovno okruženje između SAD-a i Kine.
“Dugo sam bio protiv zabrane TikToka jer se kosi s načelima slobode govora. No, trenutna situacija, gdje TikTok smije poslovati u Americi, ali X ne smije u Kini, nije fer,” rekao je Musk prošlog vikenda.