Trump najavio uvođenje carina od 25% Europi. Stigla prva reakcija EU

NAKON što je američki predsjednik Donald Trump rekao da će njegova administracija uskoro najaviti carine od 25 posto na uvoz proizvoda iz EU, Europska komisija priopćila je kako će odlučno i promptno reagirati protiv neopravdanih prepreka slobodnoj i poštenoj trgovini.

“Neopravdane prepreke slobodnoj i poštenoj trgovini”

“EU će odlučno i odmah reagirati protiv neopravdanih prepreka slobodnoj i poštenoj trgovini, uključujući i kada se carine koriste za osporavanje zakonskih i nediskriminirajućih politika”, rekao je glasnogovornik Komisije odgovarajući na zahtjev za komentarom Trumpovih primjedbi.

Naglasio je da će EU uvijek štititi europska poduzeća, radnike i potrošače od neopravdanih tarifa. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Upitan na sjednici vlade SAD-a je li odlučio o carinskoj stopi za robu iz Europske unije, Trump je odgovorio da su donijeli odluku te da će je  vrlo brzo i objaviti, a bit će 25 posto, općenito govoreći, i to na automobile i sve ostalo.

Trump kaže da je EU “osnovana kako bi prevarila SAD”

Izjavio je i da je EU osnovana “kako bi prevarila SAD”. Kao odgovor na to, glasnogovornik Komisije rekao je da je Europska unija  najveće slobodno tržište na svijetu te i da je bila blagodat za Sjedinjene Države.

Glasnogovornik je naglasio da je stvaranjem velikog i integriranog jedinstvenog tržišta “EU olakšala trgovinu, smanjila troškove za američke izvoznike i uskladila standarde i propise u 27 zemalja”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

EU: Američka ulaganja u EU su visoko isplativa

“Kao rezultat toga, američka ulaganja u Europi visoko su isplativa”, dodao je glasnogovornik.

“Europa se zalaže za dijalog, otvorenost i reciprocitet. Spremni smo na partnerstvo ako igrate po pravilima. Ali također ćemo štititi naše potrošače i tvrtke na svakom koraku. Oni ne očekuju ništa manje od nas”, zaključio je glasnogovornik EK-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je Trump točno rekao o carinama Europskoj uniji?

“Europska unija je stvorena kako bi prevarila Sjedinjene Države, to joj je glavna svrha i moram priznati da su u tome bili vrlo uspješni”, izjavio je Trump tijekom svoje prve sjednice kabineta u Bijeloj kući. Trump je govorio o svojim planovima za uvođenje carina od 25% na uvoz automobila i druge robe iz Europske unije. Istaknuo je kako mu smeta trgovinski suficit EU sa SAD-om, tvrdeći da je riječ o nepravednom iskorištavanju američkog tržišta.

“Carine će iznositi 25%, općenito govoreći, i odnosit će se na automobile i sve druge proizvode”, rekao je Trump. “Europska unija nas zaista iskorištava”, dodao je Trump. “Ne prihvaćaju naše automobile, u biti ne žele naše poljoprivredne proizvode. Uvijek pronađu neki razlog zašto ne, dok mi bez problema prihvaćamo sve njihove proizvode”, dodao je.

“Mi smo ono što svi žele, mi smo zlatna koka”

Unatoč oštroj kritici, Trump je naglasio da voli europske zemlje. “Na neki način, potječem odande, davno prije, iako možda i neizravno… zapravo, prilično izravno jer volim zemlje Europe”, izjavio je. Trumpova majka rođena je u Škotskoj, dok je njegov djed po ocu emigrirao u SAD iz Njemačke.

Dodao je da voli “sve zemlje”, ali je odmah potom dvaput ponovio da je Europska unija osnovana kako bi “prevarila” Sjedinjene Države. Na pitanje što će se dogoditi ako EU uzvrati svojim carinama, Trump je odgovorio: “Ne mogu to učiniti. Mogu pokušati, ali neće im uspjeti.”

“Mogu pokušati, ali brojke su na našoj strani. Mi smo ono što svi žele, mi smo ‘zlatna koka’. Mogu uvesti protumjere, ali to neće biti uspješno jer mi možemo jednostavno stati. Možemo prestati kupovati njihove proizvode i, ako se to dogodi, mi ćemo pobijediti”, zaključio je Trump.

Macron pokušao uvjeriti Trumpa da izbjegne trgovinski rat s EU

Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastao se ovog tjedna s Trumpom u Washingtonu i djelovao prilično uvjereno da je uspio nagovoriti američkog predsjednika da odustane od trgovinskog sukoba s Europskom unijom. Macron je savjetovao Trumpu da se umjesto toga fokusira na svoje trgovinske pregovore s Kinom.

“Ma dajte, ne možete istovremeno voditi trgovinski rat s Kinom i Europom. Nadam se da sam ga uspio uvjeriti”, izjavio je Macron za Fox News nakon sastanka.

Poljski premijer Donald Tusk također je upozorio da bi EU trebala učiniti sve kako bi izbjegla “potpuno nepotrebne i glupe trgovinske ratove”.

Trump, otkako se vratio na dužnost predsjednika, oštro kritizira EU i najavljuje uvođenje carina. “Stvarno su iskoristili SAD”, rekao je nakon inauguracije.

“Ne uzimaju naše automobile, ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode. Ne uzimaju gotovo ništa, a mi uzimamo sve, milijune automobila, ogromne količine hrane i poljoprivrednih proizvoda”, rekao je Trump. “Gotovo sve zemlje svijeta pljačkale su SAD. Imamo deficite s gotovo svakom zemljom – ne sa svakom zemljom – ali gotovo, i mi ćemo to promijeniti. To nije bilo pravedno”, dodao je.

Ovo utječe na cijelo europsko gospodarstvo

Jasno je da će ovaj potez imati goleme reperkusije na cjelokupno europsko gospodarstvo. Oko 20 država članica EU izvezlo je više u SAD nego što je uvezlo u 2023. godini. Prema Eurostatu, zemlja s najvećim trgovinskim suficitom bila je Njemačka, a slijede Italija i Irska. To znači da bi Njemačka – najveće gospodarstvo EU – mogla biti najteže pogođena kad bi SAD uveo carine za EU.

Analitičari očekuju da će Trumpove carine imati dubok utjecaj na automobilsku industriju, koja je jedan od ključnih sektora europskog gospodarstva. Očekuje se da će ove mjere dovesti do povećanja cijena automobila na američkom tržištu, što bi moglo smanjiti potražnju i negativno utjecati na proizvođače. Osim toga, postoji mogućnost da EU uvede protumjere, što bi dodatno eskaliralo trgovinski sukob.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije