Želite da započnete novi život u inostranstvu? Od obrazovanja do zdravstva i kvaliteta života – ovo su najbolje zemlje za imigrante u 2025.
Island je proglašen najboljom zemljom za ljude koji žele da započnu život na novom mjestu u 2025. godini. Ova nordijska država zauzela je prvo mjesto sa ukupnim rezultatom 58,4 od mogućih 100 poena, ocijenjenim na osnovu 24 ključna kriterijuma, među kojima su ekonomska snaga, troškovi života, kvalitet zdravstvene zaštite i javnog prevoza.
Ova zemlja nije samo čudo prirode koje krase glečeri, gejziri i aurora borealis. Ona se ističe i po standardu života, bezbjednosti i sreći svojih građana, a najnovije liste to i potvrđuju – proglašen je za najsigurniju zemlju na svijetu i zauzima visoko treće mjesto među najsrećnijim državama na planeti.
Glavni grad, Rejkjavik, iako broji svega oko 140.000 stanovnika, odiše kosmopolitskom energijom. U njemu ćete pronaći sve što nude mnogo veće evropske metropole – živahnu scenu restorana i kafića, galerije, pozorišta, festivale i moderan način života. Ipak, ono što ga izdvaja jeste to što sve možete obići pješice. Grad nudi retku kombinaciju urbane funkcionalnosti i topline zajednice, što ga čini jedinstvenim mjestom za život.
Ekonomija Islanda dodatno osnažuje njegovu privlačnost. Prosječna mjesečna plata iznosi oko 4.500 evra, čime se Island svrstava među zemlje sa najboljim uslovima za život i rad u Evropi. Stabilna ekonomija, dobro uređeni socijalni sistem i izuzetno kvalitetna zdravstvena zaštita deo su svakodnevice stanovnika.
Ko je još na listi?
Među deset najprivlačnijih zemalja za imigraciju dominiraju evropske države poput Švajcarske, Luksemburga, Norveške, Irske, Danske i Holandije. S druge strane, Velika Britanija se našla tek na 19. mjestu, iza Sjedinjenih Američkih Država koje su zauzele sedmo mjesto.
Južna Koreja je ocijenjena kao najbolja po pitanju zdravstvene zaštite, odmah iza nje je Australija, dok je Šri Lanka zauzela prvo mjesto u oblasti obrazovanja, zahvaljujući izuzetno niskim troškovima za brigu o djeci – svega 354,60 dolara godišnje.
Luksemburg se istakao kao lider kada je riječ o javnom prevozu, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati proglašeni najbezbjednijom zemljom. Velika Britanija je dospjela među prvih deset samo u kategoriji zaštite životne sredine.
U zasebnoj studiji koja rangira zemlje prema sreći njenih građana, Finska je i osmu godinu zaredom proglašena najradosnijom nacijom na svijetu. Na vrhu izvještaja o svjetskoj sreći dominiraju nordijske zemlje – Danska je druga, Island treći, a Švedska četvrta.
Velika Britanija se nalazi na 23. mjestu, dok su SAD pale na najnižu poziciju do sada – 24. mjesto. Obe zemlje su rangirane ispod Izraela, koji se, uprkos ratu u regionu, našao na osmom mjestu.
Na samom dnu liste najnesrećnijih zemalja ponovo je Avganistan, dok posljednjih pet mesta zauzimaju još i Sijera Leone, Liban, Malavi i Zimbabve.