Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp zaprijetio je Rusiji uvođenjem visokih carina ukoliko u narednih 50 dana ne pristane na dogovor kojim bi bio okončan rat u Ukrajini.
Na zajedničkoj konferenciji za medije sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom, održanoj u Bijeloj kući, Tramp je poručio da je “veoma nezadovoljan ponašanjem Moskve”.
“Ako ne dođe do dogovora, uvešćemo ozbiljne, sekundarne carine – oko 100 odsto”, izjavio je američki predsjednik.
Poručio je da će SAD proizvesti i poslati “vrhunsko oružje” saveznicima u NATO-u, a Savez će potom odlučiti gdje je to oružje najpotrebnije.
“Proizvešćemo vrhunsko oružje i poslati ga NATO”, rekao je Tramp, dodavši da će distribuciju, uključujući isporuke Ukrajini, koordinisati sam Savez.
Dodao je da Patrioti, moćni američki sistemi protivvazdušne odbrane, stižu u Ukrajinu “za par dana”.
Tramp je takođe izjavio je da se Ukrajinci “nastavljaju boriti s golemom hrabrošću”, ali da istovremeno gube veliku količinu vojne opreme.
Glavni sekretar NATO-a Mark Rute nadovezao se porukom da “Rusija ne bombarduje ukrajinske gradove radi vojnih ciljeva, već kako bi izazvala paniku među stanovništvom”.
Mark Rute ocijenio je Trampovu odluku kao istorijsku.
“Ovo je zaista velika stvar”, rekao je Rute, dodavši da je riječ o odluci koja će Ukrajini omogućiti da zadrži svoju obranu protiv Rusije. Istakao je da će evropske zemlje preuzeti trošak nabave oružja, na što je Tramp dodao: “To je potpuno logično.”
Rute je zaključio da ovaj model gradnje evropske odgovornosti dolazi kao nastavak uspjeha nedavnog NATO samita, poručivši da “Evropljani sada preuzimaju vodeću ulogu”.
Nova strategija pomoći Ukrajini: Oružje kroz NATO, ali uz punu naplatu
BBC u svojoj analizi navodi da Tramp ne podnosi da se Sjedinjene Države iskorištavaju, što se već godinama odražava i na njegov odnos prema pomoći Ukrajini. On smatra da Amerika ne treba da šalje pomoć Kijevu bez jasne i konkretne nadoknade.
Zato je njegova najnovija izjava značajna – ne samo zato što će po prvi put otkako se vratio u Bijelu kuću odobriti novu isporuku američkog oružja, već i zato što se pomoć Ukrajini sada sprovodi preko NATO članica koje to oružje plaćaju punu cijenu.
“Šaljemo oružje članicama NATO, one ga kupuju od nas i potom šalju Ukrajini”, rekao je Tramp nedavno za NBC News. Time je izbjegnuto direktno slanje oružja iz SAD Ukrajini, ali se istovremeno omogućava kontinuitet u podršci.
Kijev razgovara sa Amerikom i Evropom: Fokus na industriju i dugoročnu bezbjednost
Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov saopštio je da je u Kijevu održao sastanak s američkim izaslanikom, generalom Kitom Kelogom. Tema sastanka bila je postizanje “održivog i pravednog mira”, a posebna pažnja posvećena je razvoju domaće odbrambene industrije.
Umerov je zahvalio SAD na podršci i istakao da ona “spašava živote i približava kraj rata”. Razmatrana je lokalizacija proizvodnje oružja u Ukrajini i Evropi, a neki projekti su već u fazi realizacije.
Zamjenik ministra Serhij Bojev poručio je da je Ukrajina spremna na dugoročno primirje, ali da bezbjednost mora biti zasnovana na jakoj vojsci i sopstvenoj proizvodnji naoružanja.
Umerov je dodao da Ukrajina ima jedinstveno borbeno iskustvo, posebno u korišćenju dronova, i da je spremna da to znanje dijeli sa partnerima. Najavio je mogućnost uključivanja evropskih saveznika i korišćenje sredstava iz zamrznute ruske imovine za finansiranje velikih inicijativa.
U razgovorima se govorilo i o sankcijama. Umerov je naglasio da ruski energetski sektor ostaje glavni izvor finansiranja rata i da ga treba sistematski ograničiti.
Ukrajinsku delegaciju su, pored ministra, činili i vrhovni komandant Oružanih snaga Oleksandr Sirski, načelnik Generalštaba Andrij Hnatov i šef vojne obavještajne službe Kirilo Budanov. Američkoj strani predstavili su trenutnu operativnu situaciju, procjene ruskih planova i moguće širenje sukoba, uključujući i prijetnju za zemlje NATO-a.