Policija je upotrijebila palice protiv demonstranata u Parizu tokom tradicionalnih prvomajskih okupljanja, a ima i povrijeđenih, javio je dopisnik RIA Novosti. Radnici izašli na ulice širom svijeta.
Ubrzo nakon početka skupa, demonstranti su počeli da razbijaju izloge i autobuske stanice zbog čega se umiješala policija. Demonstranti su u jednom trenutku počeli da gađaju policiju petardama, bakljama i bocama.
Učesnici protesta traže povećanje plata radnicima, ali pozivaju i na mir u Gazi i prijete da će ugasiti olimpijski plamen, piše “Vašington post”, dodajući da su demonstranti zapalili olimpijske krugove.
Na protestima se mogu vidjeti različiti transparenti na kojima, između ostalog, piše “Makrone, mrzim te iz dna duše”, prenosi Srna.
Ogranak sindikata CGT pozvao je policiju da se pridruži protestima i zahtijeva veće plate i bolje uslove rada.
Drugi francuski sindikat policije zaprijetio je štrajkom, jer policija nije dobila bonuse kako joj je obećano.
Radnici mnogih grana industrije najavili su štrajkove i u vrijeme Olimpijskih igara, koje počinju 26. jula.
Vlada je pregovarala sa radnicima kontrole leta i željeznica nadajući se da će izbjeći štrajkove dok se očekuje dolazak više miliona turista u Parizu.
Radnici u saobraćaju već su najavili proteste u vrijeme Igara.
PROTESTI ŠIROM SVIJETA POVODOM 1. MAJA
Radnici i aktivisti širom svijeta izašli su na ulice kako bi obilježili Međunarodni praznik rada zahtijevajući veća radnička prava.
Turska policija privela je u Istanbulu oko 30 ljudi koji su pokušali da protestuju na trgu Taksim uprkos vladinoj zabrani prvomajskih skupova.
Policija je podigla barikade i zatvorila sve puteve koji vode do centralnog istanbulskog trga, a samo maloj grupi predstavnika sindikata bilo je dozvoljeno da uđu na trg i polože vijenac na spomenik u znak sjećanja na žrtve incidenta iz 1977. godine kada su neidentifikovani napadači otvorili vatru na proslavi Prvog maja na Taksimu, izazvavši stampedo i ubivši 34 osobe.
Nekoliko hiljada demonstranata pridružilo se prvomajskom maršu u Atini.
Štrajkove širom Grčke predvodio je najveći sindikat u zemlji koji je tražio povratak na kolektivno pregovaranje nakon što su, kako kažu, radnička prava ukinuta tokom teške finansijske krize u Grčkoj od 2010. do 2018. godine.
U indonežanskoj prestonici Džakarti radnici su izrazili nezadovoljstvo novim Zakonom o otvaranju novih radnih mjesta koji, kako tvrde, krši njihova prava i zahtijevali su zaštitu za migrantske radnike u inostranstvu i povećanje minimalne zarade.
U Seulu, glavnom gradu Južne Koreje, hiljade demonstranata su pjevale, mahale zastavama i uzvikivale proradničke slogane na protestu. Organizatori su naveli da je njihov miting prvenstveno imao za cilj kritiku onoga što nazivaju antiradničkom politikom koju vodi konzervativna vlada na čelu sa predsjednikom Jun Suk Jolom.