Totalni mrak na Kubi: Drugi put u sedam dana kolabirao energetski sistem cijele države

Kuba je ponovo ostala u potpunom mraku nakon što je nacionalna elektroenergetska mreža kolabirala po drugi put u sedam dana, nakon nestanka struje 16. marta, javlja Anadolu.

Kubansko Ministarstvo energetike i rudarstva saopćilo je u subotu na svom nalogu na društvenoj mreži kompanije X, sa sjedištem u SAD-u, da je Nacionalni elektroenergetski sistem (SEN) u potpunosti pao.

U saopćenju se navodi da se poduzimaju neophodni koraci kako bi se obnovilo snabdijevanje električnom energijom širom zemlje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Također je navedeno da je i nestanak struje na nivou cijele zemlje, koji se dogodio 16. marta, bio rezultat kolapsa sistema.

Kubanski predsjednik Miguel Díaz-Canel izjavio je 13. marta da ostrvska država nije bila u mogućnosti uvoziti naftu gotovo tri mjeseca, dodajući da se elektroenergetski sistem trenutno održava isključivo uz pomoć solarne energije, prirodnog gasa i postojećih termoelektrana.

Energetska kriza dostigla je vrhunac u januaru, kada je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa pojačala pritisak na Kubu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Obustavom isporuka nafte iz Venezuele, glavnog snabdjevača Kube, te prijetnjama sankcijama drugim dobavljačima goriva, Sjedinjene Američke Države su dovele kubansku ekonomiju u zastoj.

Kao odgovor, vlada predsjednika Díaza-Canela bila je primorana uvesti drastične mjere štednje, uključujući obustavu prodaje dizela, strogu racionalizaciju benzina i smanjenje neesencijalnih bolničkih usluga.

Nedostatak električne energije i osnovnih usluga potaknuo je talas društvenih nemira na ostrvu s gotovo deset miliona stanovnika.

U posljednjim danima izbilo je više protesta, posebno u Havani i Moronu.

Prema izvještajima, demonstracije u Moronu prerasle su u nasilje, pri čemu je uhapšeno najmanje pet osoba nakon što su sigurnosne snage intervenirale kako bi rastjerale okupljene.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije