Talibani šmrkovima i elektrošokerima rastjerivali žene koje su protestovale protiv zatvaranja salona

“I mi smo ljudska bića, mi dišemo kao i žene u drugim zemljama”, poručuju Avganistanke koje su danas izašle na ulice, protestujući zbog odluke talibana da zatvore sve kozmetičke i frizerske salone u zemlji. Za žene u Avganistanu ovo nije samo zabrana da sređuju nokte i frizure, već i gašenje nekih od malobrojnih mesta na koje su mogle da odu, od kada su im talibani zabranili pristup javnim parkovima i univerzitetima. Ipak, najveći problem im je – kako da prehrane porodice, prenosi RTS.

Talibanska vlada u Avganistanu odlučila je da od danas svi saloni lepote moraju da budu zatvoreni, što su najavili pre mesec dana. Nakon što je taj rok istekao, krenuće u kontrolu. Međutim, nisu precizirali kako će oni koji se ne povinuju takvoj odluci biti kažnjeni.

Usledilo je veliko protivljenje javnosti, pa su se na protestu u Kabulu okupile desetine kozmetičara i šminkera.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Mi patimo ovde u Avganistanu. Saloni će biti zatvoreni. Svi mi koje ovde radimo smo jedini hranioci naših porodica. Ne znam zašto Talibani to rade. Zabrinute smo, šta dalje. Šta će naše porodice jesti”, kaže jedna od Avganistanki čiju porodicu ovakva odluka direktno ugrožava.

Ovo su retki javni protesti u Avganistanu. Bezbednosne snage koristile su šmrkove i elektrošokere da razbiju demonstracije.

“Kada je najavljeno zatvaranje, jako sam se uznemirila. Iz dana u dan talibani pokušavaju da nas, žene, eliminišu iz društva. Zabranili su škole, univerzitete i zapošljavanje žena, a ta ograničenja se povećavaju iz dana u dan”, rekla je jedna od Avganistanki.

Veliki troškovi za mladoženju

Talibani kažu da su odlučili da zabrane rad kozmetičkim salonima jer su nudili usluge navodno “zabranjene u islamu” i zato što su navodno uzrokovali ekonomske teškoće porodicama mladoženja.

Prema običajima, porodice mladoženje su obavezne da plate usluge frizerskom salonu za mladu i njene bliske rođake pre venčanja.

“Mi smo takođe ljudska bića. I mi dišemo, mi smo kao i žene u drugim zemljama. Niko ne shvata u kakvom su stanju žene u Avganistanu”, govori potreseno Avganistanka.

Bez posla ostaje 60.000 žena

Protivnici ovakve odluke navode da nije reč o sređivanju kose ili noktiju, već da oko 60.000 žena ostaju bez posla. Žene ovom odlukom gube jedno od malobrojnih mesta na koje su mogle da odu nakon što su talibani uništili ceo sistem koji je uspostavljen da odgovori na nasilje u porodici.

“Jedino što nam ostaje jeste da napustimo zemlju i odemo u inostranstvo, ali i tamo možemo biti ponižavane jer smo iz Avganistana. Želimo da živimo u svojoj zemlji, ali ako su ženama zatvoreni svi putevi, onda je napuštanje domovine jedini način”, ističe jedna od šminkerki.

Uprkos početnim obećanjima o umerenijoj vladavini nego tokom njihove prethodne vladavine devedesetih, talibani su nametnuli oštre mere nakon preuzimanja kontrole nad Avganistanom u avgustu 2021., kada su se povukle snage SAD i NATO-a.

“Moja poruka Islamskom emiratu je da budu ljubazni prema ženama i da ne ometaju naš posao. Ovo je jedino mesto gde možemo da zaradimo za hranu za svoju porodicu. Molimo vas, ne ometajte naš rad”. molba je jedne od onih čiji je posao ugrožen.

Prethodno su talibani ženama zabranili pristup javnim prostorima kao što su parkovi, zabranili studiranje i ugrozili im medijske slobode.

“Ako se ovako nastavi, žene u Avganistanu nemaju budućnost. Biće prinuđene da se udaju sa 13 ili 14 godina… Mi se, zbog ovih zabrana vraćamo ne 20 godina unazad, već 70 godina”.

Sve te mere su izazvale žestoke kritike međunarodne javnosti, ali ništa se nije promenilo. Ujedinjene nacije obećavaju da će razgovarati sa avganistanskim vlastima oko toga da se zabrana poništi.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije