Taba – skriveni dragulj Egipta

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Ali u Tabu verovatno nikad ne bih otišla da me, zahvaljujući United travel international agenciji „posao“ nije odveo upravo tamo; i mogu slobodno reći da nijedno mesto na mene nije ostavilo toliko snažan utisak kao magična Taba.

Ako do sada niste bili u Egiptu ili ako želite ponovo da ga posetite Taba je pravi izbor iz mnoštva razloga. Ona je najsevernije letovalište na Crvenom moru, u zalivu Akaba. Od granice sa Izraelom udaljena je 19 km.

Ovaj prelepi grad hiljadama godina su posećivali hodočasnici na putu prema Sinajskoj gori, a danas sa svojim vrhunskim hotelima i predivnim plažama predstavlja jednu od najatraktivnijih destinacija Egipta.

Grad je okružen planinom Sinaj na kojoj je prema predanju Mojsije primio 10 zapovesti od Boga.

Dovoljno je samo da zakoračite na crveno tlo Tabe i da osetite nešto posebno. Ja sam doputovala noću i odmah me je očaralo crno nebo prepuno zvezda koje su izgledale tako blizu. Sama činjenica da se nalazite na tački koja spaja 2 kontinenta Afriku i Aziju dovoljna je da vas prođe pozitivna jeza. Blag povetarac učiniće da se osećate prijatno i to je još jedna prednost Tabe; tamo temperatura ne prelazi 36 stepeni, kolika je u julu i avgustu.

Pogled sa terase pruža se unedogled, dva koraka ispred vas je laguna, iza nje plaža, a tamo daleko Izrael, Saudijska Arabija i Jordan. Najveće zadovoljstvo pružalo mi je upravo sedenje na ogradi terase i gledanje ispred sebe…kroz glavu mi je prolazilo hiljadu misli i nisam mogla da se oduprem osećaju koliko je čarobno ovo mesto.

Naša grupa novinara odsela je u Hyatt hotelu koji se nalazi u okviru Taba Heights kompleksa, a tu možete dobiti sve što poželite – bilo da tražite mesto za opuštanje ili ste skloniji aktivnijem odmoru. S obzirom da je Taba okružena Sinajom možete istraživati region koliko želite i obići Petru, Jerusalim, Mrtvo more, planinu Sinaj kao i manastir Svete Katarine. Isto tako možete jahati kamile, ići na safari džipom, posetiti beduinska sela ili jednostavno igrati golf.

U okviru kompleksa prostire se 5 km dugačka obala, a samo odmaralište zauzima 368 hektara zemlje bogate prelepim baštama i lagunama. Hotel Hyatt se sastoji od kućica koje gledaju prema moru, a još jedna prednost je što se osećate kao da ste u sopstvenom domu, a ne u hotelskoj sobi. Celo mesto odiše tradicionalnim duhom i hotel podseća na staro egipatsko seoce.

Sve vreme boravka bićete svesni da se nalazite na jednom potpuno drugačijem mestu koje kao da nije sa ovoga sveta. Ako više volite da se kupate u bazenu u hotelu možete po ceo dan uživati na različitim lokacijama u okviru njegovog ogromnog kompleksa. Možete birati i gde ćete jesti, da li više volite lokalnu, indijsku ili neku drugu kuhinju. Uveče uživajte uz vino i nezaobilaznu nargilu, a pri povratku u sobu malo prošetajte “uličicama” hotela koji je bogat raznim cvećem, drvećem, ptičicama i upijajte svaki trenutak proveden na tom veličanstvenom mestu.
A kada ste već tamo, šteta bi bila da propustite obilazak manastira Svete Katarine koji je udaljen oko 2 sata vožnje autobusom.

 

 

Manastir se nalazi na jugu Sinajskog poluostrva na nadmorskoj visini od 1300 m u nepreglednoj pustinji, okružen crvenim planinama,a u blizini se nalazi i istoimeni gradić Sveta Katarina. Ovo je jedan od najstarijih hrišćanskih manastira i nalazi se pod zaštitom UNESCO-a u kome danas žive grčki monasi. Po biblijskom predanju u ovoj nepristupačnoj i nepreglednoj pustinji proveo je jevrejski narod sa Mojsijem 40 godina tražeći put iz egipatskog ropstva u obećanu zemlju Hanan. Za jevrejski narod ne postoji svetije mesto od Sinajske gore.

Pored glavnog hrama i crkve posvećene Preobraženju Gospodnjem u okviru manastira ima još 12 manjih kapela. Tu možete videti i plamteći zeleni žbun Neopalime kupine, koji se zapalio kada se Bog ukazao Mojsiju oko 1400 god. pre Hrista, a zatim vratio u prvobitni oblik. Ovaj žbun koji je mnogim turistima i najzanimljiviji jedinstven je na svetu. Priča se da su mnogi pokušavali da njegove pelcere presade na drugo mesto ali se nigde nisu primali. Delovi nesagorive kupine slati su u nekoliko svetskih laboratorija i utvrđeno je da je ona najverovatnije stara koliko i sam Mojsije.

Manastir je dobio ime po Svetoj Katarini koja je rođena 294 godine u Aleksandriji. Ona je početkom IV veka, u vreme hrišćanskih progona propovedala hrišćansku veru zbog čega je bila svirepo mučena.

U jednoj viziji Katarina je primila prsten od samog Boga koji i danas stoji na njenoj ruci. Stradala je za veru u doba cara Maksimina, a po legendi njeno telo su anđeli preneli na vrh Sinaja i na tom mestu se pruža kameni krst dugačak 9 metera. Njene mošti se i danas čuvaju u ovom manastiru.

U manastiru se takođe čuva i najstarija ikona Isusa Hrista na kojoj su prikazane njegove dve prirode, čovečanska i božanska. Tu su i ikone svetog Petra i Bogorodice sa Anđelima kao i one iz celog vizantijskog carstva tokom ikonoboračkog perioda. Bogatstvo manastira predstavlja i dokument na kojoj je otisak Muhamedove ruke koji je zaštitio manastir od rušenja. U njemu ima još mnogo vrednih rukopisa, a jedan od najznačajnijh je Sinajski rukopis.

Hodočasnici iz celog sveta idu u manastir Svete Katarine, a u letnjim mesecima ovakva hodočašća praktikuju i turisti. To svakako može biti nezaboravno i pomalo naporno, ali vredno iskustvo. Autobus sa turistima obično kreće oko ponoći (zavisi iz kog grada dolazite), potrebno je popeti se na vrh uz 2000 stepenika i sačekati izlazak sunca. Gore se hodočasnici klanjaju i celivaju ruku Svete Katarine,a nakon toga monah svakome daruje prsten na kome piše “Agia Katarina”. Na povratku iz manastira možete se vraćati na kamili i verujte mi osećaćete se ispunjeno i da ste zaista živi.

Mnogo je razloga da posetite Tabu i njenu okolinu i sigurno nećete pogrešiti ako je izaberete za mesto vašeg odmora. Ovo čarobno mesto vam može pružiti baš sve: odmaranje, uživanje u prirodi i sportovima ali i proživljavanje istorije. Jedna poseta dovoljna je da se zaljubite u nju i sigurno ćete poželeti da se opet vratite.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije