Svemir će nestati mnogo ranije nego što se vjerovalo, pokazali su proračuni trojice danskih naučnika. Oni su izračunali da će posljednji zvezdani ostaci nestati za oko 10^78 godina dok su ranije procjene govorile da će se to desiti tek za 10^1100 godina.
Istraživanje stručnjaka za crne rupe Hejna Falkea, kvantnog fizičara Majkla Vondraka i matematičara Valtera fon Sujlikoma objavljeno je u Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.
Ovaj rad je nastavak studije trojice eksperata sa Radbodovog univerziteta u Najmegenu iz 2023. U toj studiji su pokazali da ne samo crne rupe, već i drugi objekti poput neutronskih zvezda mogu da „ispare“ u procesu sličnom Hokingovoj radijaciji.
Istraživači su proračunali da će se kraj svemira dogoditi za 10^78, ako se u sve uračuna Hokingova radijacija. To je inače vrijeme potrebno da u procesu Hokingove radijacije raspadnu bijeli patuljci, najstabilnija nebeska tijela.
Prethodne studije, koje nisu u proračun uključivale Hokingovu radijaciju, navodile su da je životni vijek bijelih patuljaka 10^1100 godina.
– Konačni kraj svemira dogodiće se mnogo ranije nego što se očekivalo, ali srećom za to je i dalje potrebno mnogo vremena – rekao je Falke.
Fon Sujlikoma rekao je da je istraživanje zanimljiva kolaboracija različitih disciplina – astrofizike, kvantne fizike i matematike, piše Phys.org.
– Postavljanjem ovakvih pitanja i gledanjem ekstremnih slučajeva, želimo da bolje razumijemo teoriju i da, možda, jednog dana otkrijemo misterije Hokingove radijacije – rekao je on.