NJEMAČKI ministar obrane pozvao je na “ozbiljnu nacionalnu raspravu” o budućnosti vojske, tvrdeći da ona u svom trenutnom stanju nije sposobna uhvatiti se u koštac s nizom izazova sigurnosne politike s kojima se Europa suočava.
Boris Pistorius, koji je često pozivao Njemačku da postane “spremna za rat” otkako je prije godinu dana postao ministar obrane i upozorio da bi Vladimir Putin mogao napasti u roku od osam godina, rekao je da zemlja mora biti spremna suočiti se s ruskim predsjednikom.
“Jesmo li ozbiljno spremni braniti ovu zemlju od Putina?”
Obraćajući se ročnicima na njemačkoj vojnoj akademiji u Hamburgu, jasno dajući do znanja da se obraća i širem društvu, Pistorius je rekao: “Jesmo li ozbiljno spremni braniti ovu zemlju? I tko smo to ‘mi’? Ova rasprava se mora održati.”
Pistorius je rekao da mir i sloboda u kojima je većina Europe uživala desetljećima “više nisu nepobitna sigurnost” i da je Njemačka “pred snažnim i aktivnim sigurnosnim izazovima”.
U vojsku će moći i oni koji nisu njemački državljani?
Ovaj tjedan Pistorius je rekao da se razmatra dopuštanje stanovnicima bez njemačkog državljanstva da se pridruže vojsci u nastojanju da poveća broj vojnika sa 181.000 na 203.000 do 2031. godine. Priča se da bi, kao u američkoj vojsci, gdje se ljudi mogu nadati da će dobiti državljanstvo u zamjenu za službu, sudionici bili nagrađeni putovnicom.
Vojska, naime, pati od kroničnog manjka ljudstva te je svake godine potrebno 20.000 novih ročnika kako bi se održao trenutni broj. Posao u vojsci nije prestižan u Njemačkoj kao drugdje, prvenstveno zbog prošlosti te zemlje.
U glavnim gradovima država diljem kontinenta raspravlja se o tome jesu li njihove vojske sposobne za moderno ratovanje i prijetnje koje predstavljaju zemlje poput Rusije.
Britanski general kaže da se društvo mora spremiti za rat protiv Rusije
Prekjučer je načelnik Glavnog stožera britanske vojske, general Patrick Sanders, rekao da treba poduzeti korake da se društvo postavi na ratne temelje i da javnost treba biti spremna dići oružje protiv Rusije. Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva brzo je odbacilo njegove komentare, inzistirajući na tome da neće biti povratka vojnog roka, koji je Britanija ukinula 1960.
U Švedskoj, Norveškoj, Finskoj i baltičkim zemljama već su u tijeku pripreme za suočavanje s potencijalnim ruskim napadom. U Njemačkoj je ruski rat u Ukrajini otvorio veliku raspravu o njezinoj vojsci.
General-pukovnik Alexander Sollfrank, šef NATO snaga u gradu Ulmu, na jugu Njemačke, koji bi bio odgovoran za koordinaciju kretanja europskih trupa u slučaju napada na članicu NATO-a, rekao je da njemačkoj vojsci trebaju ne samo resursi već i “vidljiva odlučnost da ih koristi”.
“Kredibilno odvraćanje mora uključiti i stanovništvo”
“Vjerodostojno odvraćanje zahtijeva pripremu za rat i mora uključiti stanovništvo”, rekao je Sollfrank u godišnjem govoru o stanju sigurnosti. Markus Söder, čelnik Bavarske i čelnik konzervativne Kršćansko-socijalne unije (CSU), rekao je prekjučer da Njemačkoj trebaju “vojnici sposobni za borbu na fronti”.
Odmah nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. njemački kancelar Olaf Scholz najavio je Zeitenwende (prekretnicu) u njemačkoj vojsci te da će izdvojiti 100 milijardi eura u poseban fond za financiranje modernizacije vojske, ali i novačenje osoblja.
Međutim, promjena je bila spora. Pistorius, koji je preuzeo dužnost od prethodnika kojeg se smatralo nesposobnim za taj posao, a ujedno je i omiljen političar u Njemačkoj, borio se da uvjeri kolege u vladi u hitnost.
“Ako Trump pobijedi, morat ćemo se toplo odjenuti”
Što se tiče kratkoročnih poteza, Pistorius je jučer rekao da nije upoznat s ponudom zamjene prema kojoj bi njemačke krstareće rakete Taurus odlazile u Britaniju, a Ukrajina bi zauzvrat dobila britanske projektile Storm Shadow. Britanija je, naime, Njemačkoj ponudila razmjenu krstarećih projektila koja bi njemačkoj vladi omogućila prevladavanje zabrinutosti oko predložene isporuke dalekometnih projektila Ukrajini, izvijestio je u srijedu list Handelsblatt.
Dugoročnije gledano, poziv na buđenje Njemačkoj, ali i ostatku Europe, dolazi u obliku američkih izbora. U Berlinu raste svijest o utjecaju koji bi pobjeda Donalda Trumpa mogla imati na financiranje NATO-a i europsku vojnu strategiju prema Rusiji.
“Ako Trump pobijedi, morat ćemo se toplo odjenuti. Trebamo potpuno opremljenu vojsku. Treba nam velik broj vlastitih bespilotnih letjelica, ali i pojašnjenje o tome hoće li američki atomski štit ostati na mjestu”, rekao je nedavno Markus Söder, čelnik CSU-a.
Spominje se i vojni rok
Söder je rekao da bi bio za ponovno uvođenje vojnog roka, ali da bude obvezan samo za muškarce, kao što je ranije bio slučaj.
Karl-Theodor zu Guttenberg, koji je obnašao dužnost ministra obrane pod Angelom Merkel, jučer je rekao da je “prokleta dužnost” Njemačke pripremiti se za ruski napad.